Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 2. jún 2023Meniny má Xénia, Oxana
< sekcia Zahraničie

VEDCI: Nosili ste povinne rúško? Pomohli ste v boji proti pandémii

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Rozdiel medzi povinnou a nepovinnou ochranou tváre je určujúcim faktorom pri formovaní priebehu pandémie, konštatujú výskumníci.

New York 13. júna (TASR) - Nosenie rúšok zabránilo v Taliansku a v New Yorku desiatkam tisíc infekcií novým koronavírusom. Vyplýva to zo štúdie vedcov z univerzít v Texase a Kalifornii, ktorú zverejnil odborný časopis Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Podľa ich zistení spomínané opatrenie zamedzilo v Taliansku v období od 6. apríla do 9. mája viac ako 78.000 infekciám, v New Yorku bolo vďaka nemu od 17. apríla do 9. mája o viac ako 66.000 nakazených menej.

Vedci skúmali údaje a štatistiky z čínskeho mesta Wu-chan, ktorý je považovaný za ohnisko pandémie, ako aj z Talianska a New Yorku. V Taliansku a New Yorku bolo nosenie rúšok nariadené až po zavedení iných opatrení, ako sú umývanie rúk alebo dodržiavanie odstupov - 6. apríla, resp. 17. apríla; vo Wu-chane začali všetky tieto pravidlá platiť súčasne. Vedci porovnávali údaje pred a po nariadení o povinnom nosení rúšok v New Yorku a v Taliansku s údajmi vo Wu-chane.

Tím vedený Renyim Zhangom z Texas A&M University v meste College Station dospel k záveru, že prenos patogénu SARS-CoV-2 vzduchom je dominantným spôsobom infekcie. Dodržiavanie odstupov a karanténa bez nosenia rúšok by podľa vedcov šírenie koronavírusu nezastavili.

"Rozdiel medzi povinnou a nepovinnou ochranou tváre je určujúcim faktorom pri formovaní priebehu pandémie," konštatujú výskumníci.

Internet: https://tinyurl.com/ycwpo2mb