Paríž 12. marca (TASR) - Odvolací súd v Paríži v utorok rozhodol, že Francúzsko musí odškodniť ľudí v zámorských departementoch Guadeloupe a Martinik, ktorí sa obávajú choroby v dôsledku desaťročí používania pesticídov na miestnych banánových plantážach. Informuje o tom TASR podľa správy agentúry DPA.
Podľa súdu sa štát dopustil niekoľkých pochybení vrátane obnovy licencie pre škodlivý pesticíd chlórdekón. V rovnakom prípade podalo na štát žalobu takmer 1300 ľudí.
Rozsudok prikazuje Francúzsku poskytnúť odškodnenie osobám, ktoré boli preukázateľne vystavené chlórdekónu a boja sa o svoje zdravie. Voči rozhodnutiu sa štát môže ešte odvolať na najvyšší francúzsky administratívny súd známy ako Štátna rada.
Chlórdekón sa na Martiniku a Guadeloupe používal vo veľkej miere medzi rokmi 1972 a 1993. Pesticíd dodnes kontaminuje pôdu a vodu, čím zásadne ovplyvňuje životy miestnych komunít.
Štúdia odhalila, že u približne 90 percent testovaných dospelých ľudí na ostrovoch našli v tele známky pesticídu. Chlórdekón pravdepodobne zvyšuje riziko rakoviny prostaty.