< sekcia Zahraničie

Súd: Pokuty, ktoré počas pandémie udeľovala polícia, boli protiústavné

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Agerpres

Rumunská polícia udelila pokuty za porušenie obmedzení pre koronavírus približne 300.000 ľuďom.

Bukurešť 7. mája (TASR) - Rumunský ústavný súd v stredu rozhodol, že pokuty, ktoré počas aktuálne platného núdzového stavu udelila polícia občanom za porušenie obmedzení pohybu prijatých pre pandémiu koronavírusu, boli v rozpore s platným zákonom. Informovala o tom agentúra AFP.

Rumunsko vyhlásilo ešte v polovici marca stav núdze, v súlade s ktorým prijalo opatrenia na spomalenie šírenia koronavírusu. Tamojšia polícia odvtedy udelila pokuty za porušenie týchto obmedzení približne 300.000 ľuďom.

Vláda pritom v apríli ešte zvýšila pokutu udeľovanú za porušenie karanténnych opatrení, a to z pôvodných 100 rumunských lei (20 eur) na 2000 lei (414 eur). Takýto krok vyvolal v krajine, ktorej občania priemerne v čistom zarobia mesačne len 660 eur, ostrú kritiku, píše AFP.

Ústavný súd uviedol, že článok zákona z roku 1999, ktorý sa týka pokút udeľovaných počas núdzového stavu, nie je jednoznačný a poukázal tiež na to, že polícia takéto pokuty udeľovala "svojvoľne".

Rumunský premiér Ludovic Orban rozhodnutie súdu kritizoval a uviedol, že ho šokovalo. Takýto verdikt podľa jeho slov ľudí nabáda, aby porušovali zákon.

V Rumunsku dosiaľ zaznamenali 14.107 potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom a 864 úmrtí na ochorenie COVID-19, ktoré tento vírus spôsobuje.

Rumunský prezident Klaus Iohannis nedávno avizoval, že núdzový stav v krajine skončí 15. mája, keď dôjde aj k uvoľneniu obmedzení pohybu. Rumuni však aj po tomto termíne budú musieť nosiť rúška na tvár v prostriedkoch verejnej dopravy či v krytých verejných priestoroch.