< sekcia Zahraničie

Súd uznal vinu vodcov prodemokratických protestov v Hongkongu

Ilustračné foto. Foto: TASR - Martin Baumann

Trojici hrozia dva roky väzenia.

Hongkong 21. júla (TASR) - Troch študentských vodcov prodemokratických protestov v Hongkongu z roku 2014 uznal dnes tamojší súd za vinných z nezákonného zhromažďovania sa. Informovali o tom agentúry AP a DPA.

Devätnásťročný Joshua Wong na Twitteri oznámil, že ho súd uznal za vinného z účasti na ilegálnom zhromaždení, ktoré pred dvoma rokmi vyvolalo rozsiahle, študentmi vedené prodemokratické pouličné protesty v Hongkongu.

Wonga a Alexa Chowa odsúdili za to, že v septembri 2014 preliezli cez oplotenie do priestoru pred vládnymi budovami, uviedol hongkonský verejnoprávny rozhlas a televízia (RTHK). Študenta Nathana Lawa zase uznal súd za vinného z podnecovania ľudí, aby sa k protestu pridali.
Podľa agentúry AP hrozia tejto trojici dva roky väzenia, agentúra DPA však píše, že by mohli dostať až päťročný trest.

Súd podľa Wonga rozhodne o výške ich trestu 15. augusta.

"Neľutujem svoju príslušnosť k Dáždnikovému hnutiu," povedal Wong agentúre DPA. "Terajšie odsúdenie zvýši nátlak, ale neznamená to, že odstúpim od svojej zodpovednosti (bojovať za demokraciu)".

Wong a Law sú súčasťou novej politickej strany Demosisto, založenej tento rok v apríli, ktorá plánuje postaviť kandidátov v septembrových voľbách do legislatívnej rady osobitnej správnej oblasti Hongkongu. Voľby budú 4. septembra.

\r\n
\r\nPodľa agentúry AP hrozia tejto trojici dva roky väzenia, agentúra DPA však píše, že by mohli dostať až päťročný trest.
\r\n
\r\nSúd podľa Wonga rozhodne o výške ich trestu 15. augusta.
\r\n
\r\n\"Neľutujem svoju príslušnosť k Dáždnikovému hnutiu,\" povedal Wong agentúre DPA. \"Terajšie odsúdenie zvýši nátlak, ale neznamená to, že odstúpim od svojej zodpovednosti (bojovať za demokraciu)\".
\r\n
\r\nWong a Law sú súčasťou novej politickej strany Demosisto, založenej tento rok v apríli, ktorá plánuje postaviť kandidátov v septembrových voľbách do legislatívnej rady osobitnej správnej oblasti Hongkongu. Voľby budú 4. septembra.
\n","publisher":{"@type":"Organization","name":"TASR","logo":{"@type":"ImageObject","url":"http://www.tasr.sk/templates/tasr/assets/images/footerlogo_tasr.png","width":82,"height":15}},"description":"Trojici hrozia dva roky väzenia."}