Washington 13. augusta (TASR) - Americký federálny súd vo štvrtok zamietol žalobu administratívy prezidenta Donalda Trumpa na Harvardovu univerzitu, podľa ktorej inštitúcia dostatočne nechránila židovských a izraelských študentov počas propalestínskych protestov na jej kampusoch. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP a Reuters.
Federálny sudca Richard Stearns rozhodol, že administratíva nepreukázala prebiehajúce porušovanie federálneho zákona o občianskych právach na akademickej pôde Harvardu.
Žaloba sa podľa Stearnsa tiež zameriavala zväčša na protesty proti izraelskej vojne v Pásme Gazy počas ročníka 2023/24 a potom zriedkavé incidenty v marci 2025, čo je „príliš izolované a epizodické“ na to, aby išlo o prebiehajúce porušovanie ľudských práv.
Prezidentská administratíva podala žalobu na Harvardovu univerzitu v marci tohto roka s odôvodnením, že inštitúcia počas propalestínskych demonštrácií konaných v jej areáli v rokoch 2023 až 2025 umožnila vytvorenie „nepriateľského prostredia“ voči židovským a izraelským študentom a nedokázala ich dostatočne chrániť.
V žalobe sa uvádzalo, že Harvardova univerzita dovolila protiizraelským demonštrantom „obsadiť svoje knižnice“, na 20 dní im umožnila utáboriť sa na svojom pozemku, čo je v rozpore s jej nariadeniami, a na akademickej pôde podporovala a naďalej podporuje prostredie, v ktorom „prekvitajú nepriateľský antisemitizmus a protiizraelské postoje“.