< sekcia Zahraničie

Sudán schválil zákon, ktorý kriminalizuje ženskú obriezku

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Táto praktika je v Sudáne veľmi rozšírená, podľa OSN až deväť z desiatich dievčat v tejto krajine podstúpilo ženskú obriezku.

Chartúm 11. júla (TASR) - Sudánska vláda v piatok schválila zákon, ktorý kriminalizuje ženskú obriezku. Informovalo o tom tamojšie ministerstvo spravodlivosti, na ktoré sa odvolala agentúra AFP.

Vláda v Sudáne schválila sériu zákonov vrátane kriminalizácie stáročnej tradície známej ako ženská obriezka (mrzačenie ženských pohlavných orgánov), ktorá "podkopáva dôstojnosť žien", uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.

"Mrzačenie ženských pohlavných orgánov sa od dnes považuje za zločin," vyhlásilo ministerstvo a dodalo, že sa bude trestať do troch rokov väzenia.

Lekári alebo zdravotnícki pracovníci, ktorí by ženskú obriezku vykonali, budú podľa zákona takisto potrestaní. Tiež sa uzatvoria nemocnice, kliniky alebo iné zdravotnícke zariadenia, kde sa tento zákrok uskutočnil.

Táto praktika je v Sudáne veľmi rozšírená, podľa OSN až deväť z desiatich dievčat v tejto krajine podstúpilo ženskú obriezku. V tej najbrutálnejšej podobe zahŕňa odstránenie veľkých pyskov ohanbia a klitorisu, ktoré sa často vykonáva v nehygienických podmienkach bez anestézie.

Rana sa potom zošíva často znečistenými predmetmi, čo spôsobuje infekcie či cysty. Obete neskôr v živote trpia silnými bolesťami pri pohlavnom styku. Časté sú aj komplikácie pri pôrode.

Ľudskoprávne organizácie už dlhé roky označujú túto tradíciu za barbarskú, keďže môže viesť k fyzickým, psychickým a iným komplikáciám, a v niektorých prípadoch aj k smrti.

Mrzačenie ženských pohlavných orgánov je rozšírená vo viacerých afrických krajinách, na Blízkom východe a v Ázii, pričom poznamenáva životy miliónov žien a dievčat.