< sekcia Zahraničie

Maďarská armáda ultrapravičiarov brojí proti migrantom, tvrdí DK

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Člen predsedníctva DK Szabolcs Kerék-Bárczy pre agentúru MTI zdôraznil, že v demokracii môže zriaďovať silové zložky iba štát.

Budapešť 3. augusta (TASR) - Maďarská opozičná strana Demokratická koalícia (DK) vyzvala dnes ministerstvo vnútra a vládu, aby zasiahli voči "súkromnej armáde extrémnej pravice", ktorá brojí proti migrantom. Člen predsedníctva DK Szabolcs Kerék-Bárczy pre agentúru MTI zdôraznil, že v demokracii môže zriaďovať silové zložky iba štát.

"Pre zločinecké paramilitantné skupiny niet miesta," podotkol politik DK. Podľa neho existuje priama súvislosť medzi politickými akciami a plagátovou kampaňou vlády, ktorá ponižuje a klamlivým spôsobom kriminalizuje utečencov, a konaním ultrapravičiarov namiereným voči cudzincom.

"Ak vláda nezasiahne rozhodným spôsobom, budeme musieť konštatovať, že terajšie ideové a hodnotové prieniky medzi vládnucou stranou Fidesz a ultrapravicovou stranou Jobbik sa časom premenia na politickú spoluprácu," povedal Kerék-Bárczy.

Pripomenul, že už týždne sa hovorí o tom, že sa formujú ultrapravicové skupiny, aby páchali zločiny voči migrantom. "Na maďarsko-srbských hraniciach sa objavili takzvaní 'poľovníci na utečencov', pričom starosta prihraničnej obce Ásotthalom László Toroczkai z Jobbibu, ktorý je zakladateľom Mládežníckeho hnutia 64 stolíc, propaguje na internete zbrane s gumovými projektilmi," uviedol Kerék-Bárczy.