Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 18. júl 2026Meniny má Kamila
< sekcia Zahraničie

Sulyok ešte nepodpísal novelu ústavy, ktorou by zanikol jeho mandát

Na snímke maďarský prezident Tamás Sulyok. Foto: TASR - Daniel Stehlík

Národné zhromaždenie by potom malo 30 dní na zvolenie nového prezidenta republiky.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Budapešť 18. júla (TASR) - Maďarský prezident Tamás Sulyok využíva celú päťdňovú lehotu, ktorú má na rozhodnutie o podpise 17. novely ústavy. Tá okrem iného zavádza vekový limit pre ústavných sudcov, obmedzuje výkon mandátu poslancov na najviac 12 rokov a upravuje aj podmienky zániku mandátu prezidenta republiky. Server 24.hu uviedol, že Sulyok do sobotňajšieho poludnia nedal najavo, či novelu pred uplynutím lehoty v sobotu o polnoci podpíše. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.

Sulyok má teda na rozhodnutie už len niekoľko hodín. Môže novelu podpísať, odstúpiť z funkcie alebo – ak bude presvedčený, že pri prijímaní ústavnej zmeny neboli dodržané zákonom stanovené postupy – obrátiť sa na Ústavný súd (AB). Prezident do sobotňajšieho poludnia nenaznačil, aké riešenie zvolí.

Prvé dve možnosti by podľa portálu priniesli jasný scenár. Ak by novela začala platiť a Sulyok by odstúpil, dočasne by jeho právomoci prevzala predsedníčka parlamentu Ágnes Forsthofferová. Národné zhromaždenie by potom malo 30 dní na zvolenie nového prezidenta republiky.

Tretia možnosť – obrátenie sa na Ústavný súd – by však podľa portálu 24.hu mohla vyvolať ústavnú krízu a chaos, aký Maďarsko nezažilo od pádu komunistického režimu.

Premiér Péter Magyar v sobotu na tlačovej konferencii naznačil možný postup v prípade, že by Sulyok odstúpil alebo by jeho mandát zanikol. Uviedol, že vláda počká na rozhodnutie prezidenta. Zároveň povedal, že neočakáva, že by Sulyok napadol novelu ústavy na Ústavnom súde. Podľa Magyara nie je náhoda, že Benátska komisia nerozhodla o Sulyokovej sťažnosti v zrýchlenom konaní a že ani Ústavný súd sa jeho podaním nezaoberal.

Tí, ktorí ho nabádali na prípadné partizánske kroky, už za ním nestoja,“ vyhlásil premiér. Dodal, že neočakáva, že by prezident v čase vnútrostraníckych zmien v strane Fidesz ďalej odkladal svoje rozhodnutie. „Ak by predsa len došlo k tejto poľutovaniahodnej situácii a Sulyok by znevažoval svoju funkciu a nevnímal by volanie doby, potom urobíme v správnom čase potrebné kroky,“ uviedol Magyar.

Premiér zároveň povedal, že vedenie strany Tisza zatiaľ nerokovalo o možnom kandidátovi na post prezidenta, pretože by to nepovažovalo za vhodné, kým je Sulyok vo funkcii.

Ak prezident novelu podpíše a tá nadobudne účinnosť, alebo ak odstúpi, strana Tisza zvolá mimoriadne rokovanie poslaneckého klubu a otázku kandidáta na post prezidenta na ňom otvorí.

Ak sa poslanecký klub dohodne na spoločnom mene, Magyar chce v parlamente iniciovať rokovania s ostatnými poslaneckými klubmi, či by boli pripravené daného kandidáta podporiť.





(spravodajca TASR Ladislav Vallach)