Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 30. marec 2023Meniny má Vieroslava
< sekcia Zahraničie

Draghi sa na summite lúčil s kolegami; chce, aby zostali jednotní

Šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová (druhá sprava), dánska premiérka Mette Frederiksenová (vpravo), nemecký kancelár Olaf Scholz (druhý zľava) a taliansky premiér Mario Draghi diskutujú počas druhého a záverečného dňa summitu EÚ v Bruseli v piatok 21. októbra 2022. Foto: TASR/AP

Všetci sa na EÚ pozerajú ako na zdroj bezpečnosti, stability a mieru. Musíme to mať na pamäti ako vodiacu hviezdu do budúcnosti, najmä v týchto ťažkých časoch, povedal dosluhujúci taliansky premiér.

Brusel 21. októbra (TASR) - Dosluhujúci taliansky premiér Mario Draghi v piatok na svojom poslednom summite EÚ v Bruseli svojim kolegom z EÚ i nástupcom v Taliansku odkázal, že zjednotená Európa by mala zostať ich "vodiacou hviezdou". TASR informuje podľa správy agentúry AFP.

Predseda Európskej rady Charles Michel v posledný deň summitu Európskej rady vzdal Draghimu hold a poďakoval mu za jeho prácu, "ráznosť, rafinované frázy a výstižný, stručný i vplyvný štýl".

Lídri EÚ si pozreli aj krátke ďakovné video, po ktorom podľa prítomných predstaviteľov zožal Draghi potlesk od svojich kolegov.

"Časť videoodkazu hovorí, že Európska únia je vodiacim konceptom pre všetky naše krajiny... Všetci sa na EÚ pozerajú ako na zdroj bezpečnosti, stability a mieru. Musíme to mať na pamäti ako vodiacu hviezdu do budúcnosti, najmä v týchto ťažkých časoch," povedal dosluhujúci taliansky premiér.

Odkaz mohol smerovať jeho nástupcom v Taliansku, ale aj niektorým európskym kolegom na stretnutí v Bruseli, píše AFP. Draghi totiž prišiel na summit EÚ nahnevaný pre nejednotnosť členských štátov EÚ pri otázke zavedenia cenového stropu na dovoz plynu.

Draghi (75) v minulosti pôsobil aj ako predseda Európskej centrálnej banky (ECB) a uznanie získal ako záchranca eura počas ekonomickej krízy.

Novou talianskou premiérkou by sa mala stať Giorgia Meloniová, líderka krajne pravicovej strany Bratia Talianska (FdI), ktorá zvíťazila v nedávnych parlamentných voľbách. Meloniová a jej pravicoví koaliční partneri v piatok rokovali s talianskym prezidentom Sergiom Mattarellom o zložení novej vlády.