Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Zahraničie

Summit prijal dohodu, ktorá navyšuje financovanie rozvojových štátov

Účastníci počúvajú prejavy na záverečnom plenárnom zasadnutí COP29 na samite OSN o klíme, ktorý sa koná v Baku v Azerbajdžane. Foto: TASR/AP

Tento nový cieľ má nahradiť predchádzajúci záväzok rozvinutých krajín poskytnúť do roku 2020 chudobnejším krajinám 100 miliárd dolárov ročne na financovanie opatrení v oblasti klímy.

Baku 23. novembra (TASR) - Účastníci konferencie COP29 v Azerbajdžane v noci na nedeľu miestneho času po náročných rokovaniach schválili dohodu, ktorá výrazne zvyšuje finančnú pomoc pre najchudobnejšie štáty sveta pri riešení zmeny klímy. Dohodli sa, že do roku 2035 im bohatšie krajiny každoročne poskytnú aspoň 300 miliárd dolárov. Adresáti tejto pomoci však dohodu kritizovali ako žalostne nedostatočnú. TASR o tom informuje podľa agentúry DPA.

Nový cieľ má nahradiť predchádzajúci záväzok rozvinutých krajín poskytovať do roku 2020 chudobnejším krajinám 100 miliárd dolárov ročne na financovanie opatrení v oblasti klímy. Tento cieľ bol splnený o dva roky neskôr, v roku 2022, a jeho platnosť sa skončí v budúcom roku.

Rokovania sa mali pôvodne skončiť už v piatok, avšak pretiahli sa do nadčasov, pretože zástupcovia takmer 200 krajín sa snažili dosiahnuť konsenzus. Rozhovorom pritom ešte pár hodín pred prijatím dohody hrozil kolaps. Dočasne sa z nich totiž stiahli delegáti najmenej rozvinutých krajín (LDC) a malých ostrovných štátov, ktorí požadovali spravodlivejší návrh.

Agentúra Reuters si všíma, že v dohode nie sú stanovené podrobné kroky, ako budú krajiny postupovať v súlade s minuloročným záväzkom zo summitu COP28, že do konca tohto desaťročia upustia od fosílnych palív a strojnásobia kapacitu obnoviteľných zdrojov energie. Rozhodnutie v tejto veci odložili na ďalšie rokovania v roku 2025.

V nedeľu prijatý dokument obsahuje aj širší cieľ - získať do roku 2035 každoročne 1,3 bilióna dolárov pre chudobnejšie štáty na pomoc v boji proti zmenám klímy. To zahŕňa financovanie zo všetkých verejných a súkromných zdrojov a podľa ekonómov odráža sumu, ktorá je potrebná na riešenie globálneho otepľovania.

India proti dohode o financovaní dôrazne namietala a Azerbajdžan ako hostiteľa obvinila, že odignoroval jej pripomienky. "Navrhovaná suma, ktorá sa má mobilizovať, je priepastne nízka. Je to mizivá suma," reagovala indická predstaviteľka Čandní Rainová. Námietku však vzniesla až po formálnom schválení dohody konsenzom. Kritiku neskôr vyjadril aj generálny tajomník OSN António Guterres a ďalšie štáty globálneho juhu.

Účastníci COP29 sa v sobotu večer dohodli aj na pravidlách globálneho trhu na nákup a predaj uhlíkových kreditov, ktorý by podľa zástancov mohol mobilizovať ďalšie miliardy dolárov do nových projektov na pomoc v boji proti globálnemu otepľovaniu. K tejto dohode dospeli takmer desať rokov po začatí medzinárodných rozhovorov. Týka sa toho, ako zabezpečiť dôveryhodnosť systému, aby mohol spoľahlivo viesť k zníženiu emisií skleníkových plynov, ktoré spôsobujú zmenu klímy.

Uhlíkové kredity sa vytvárajú prostredníctvom projektov, ako je výsadba stromov alebo výstavba veterných elektrární v chudobnejších krajinách. Tie získajú jeden kredit za každú metrickú tonu emisií, ktorú znížia alebo odčerpajú z atmosféry. Ostatné krajiny a spoločnosti si môžu tieto kredity kúpiť, aby pomohli dosiahnuť svoje klimatické ciele.

Už na začiatku konferencie v Baku dospeli zástupcovia krajín k dohode, ktorá umožní spustenie centralizovaného obchodného systému OSN už na budúci rok. Následne vyjednávači strávili väčšinu zvyšného času snahou doladiť podrobnosti samostatného bilaterálneho systému pre priamy obchod medzi krajinami.

Medzi podrobnosti, na ktorých bolo treba pracovať, patrilo aj to, ako by mal byť štruktúrovaný register na sledovanie kreditov, či otázka, koľko informácií by mali krajiny poskytovať o svojich dohodách.

Bilaterálne obchodovanie sa začalo už v januári, keď Švajčiarsko kúpilo kredity od Thajska. Odvtedy uzavreli dohody o prevode kreditov desiatky ďalších krajín. Tieto dohody sú však stále obmedzené a dosiahnutie rovnováhy v oblasti jasného súboru pravidiel, ktorý zabezpečí integritu a transparentnosť bez toho, aby sa znížila schopnosť krajín zúčastňovať sa na obchodoch, by malo viesť k nárastu dohôd.

- Leteckí záchranári zasahovali v piatok predpoludním v bratislavskej mestskej časti Vajnory, kde na stavbe diaľnice došlo k zavaleniu robotníka stavebným materiálom. Zraneného 27-ročného muža po prvotnom ošetrení transportovali vrtuľníkom do nemocnice v Ružinove.

- Spojenci Ukrajiny jej v piatok prisľúbili novú vojenskú pomoc vo výške 21 miliárd eur. Po rokovaní Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny v Bruseli to uviedol britský minister obrany John Healey. TASR o tom píše podľa správ agentúr Reuters a DPA a stanice BBC.

- V súvislosti s nákazou slintačky a krívačky (SLAK) vznikne dohľadové monitorovacie centrum. Bude pôsobiť ako hlavné veliace centrum reakcie štátu na vzniknutú situáciu. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

- Nemecko v strednodobom a dlhodobom horizonte dodá Ukrajine viac ako 1100 pozemných radarových systémov na detekciu lietadiel, ako aj ďalšie protilietadlové raketové systémy Iris-T.

- Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) predstavil vecný zámer nového zákona o vysokých školách (VŠ).

- Opozičná SaS vyzýva na prehodnotenie a revíziu akčných plánov k Stratégii rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030 na roky 2025 - 2027, ktoré schválila vláda ešte v decembri 2024.

- Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Dunajskej Strede vydala opatrenia týkajúce sa núdzovej supresívnej vakcinácie a následného pristúpenia k nevyhnutnej depopulácii chovu hovädzieho dobytka v Dolnom Štále.

- Čína v piatok oznámila odvetné opatrenia a od soboty (12. 4.) zvýši clá na tovar z USA z 84 % na 125 %. To ešte viac vystupňuje obchodnú vojnu medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta. TASR o tom informuje na základe správ AP a AFP.

- Poľské ministerstvo spravodlivosti v piatok zverejnilo odtajnené dokumenty týkajúce sa nákupu sledovacieho systému Pegasus zo zdrojov Fondu spravodlivosti, ktorý je určený na pomoc obetiam trestných činov.

- Transakčná daň škodí slovenským podnikom vo veľmi nevhodnej chvíli. Máme tu obchodnú vojnu, Trumpove clá a potrebujeme robiť všetko pre to, aby sme našu ekonomiku diverzifikovali a podporili, vyjadril sa Michal Truban z PS.

- Slovenská pošta vydá v piatok poštovú známku „Technické pamiatky: Bratislavský propeler“.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie na 33. schôdzi prebratím návrhu k zmene štatútu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Obsahuje najmä technické zmeny.

- V niektorých okresoch Slovenska sa v piatok môže vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyzvala na vynaloženie väčšieho úsilia v boji s osýpkami, ktoré sa šíria v 58 krajinách vrátane Spojených štátov, kde už na ne zomreli dve deti.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.

- Najvyšší súd Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa musí uľahčiť návrat salvádorského občana, ktorý bol neoprávnene deportovaný do väzenia v jeho rodnej krajine.

- Medzi obeťami štvrtkového zrútenia vrtuľníka do rieky Hudson v New Yorku je aj Agustín Escobar, španielsky generálny riaditeľ pre železničnú infraštruktúru technologickej spoločnosti Siemens, jeho manželka a tri malé deti vo veku štyri až jedenásť rokov.

- Vo štvrtok sa v Argentíne začal 24-hodinový generálny štrajk na protest proti úsporným opatreniam, ktoré presadzuje vláda prezidenta Javiera Mileia.

- Slovenská hokejová reprezentácia viedla po úvodnej tretine štvrtkového prípravného zápasu vo švajčiarskom Herisau nad domácim výberom 1:0. Skóre stretnutia otvoril v štvrtej minúte útočník Matej Kašlík.