Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 15. júl 2024Meniny má Henrich
< sekcia Zahraničie

Sunak: Ak zvíťazíme vo voľbách, zavedieme vojenskú službu pre mladých

Na snímke Rishi Sunak. Foto: TASR-AP

Podľa jeho plánu by si mohli ľudia vo veku 18 rokov vybrať z dvoch možností - buď 1 víkend v mesiaci počas jedného roka strávia dobrovoľníckou činnosťou, alebo odslúžia jeden rok v ozbrojených silách.

Londýn 26. mája (TASR) - Britská Konzervatívna strana zavedie povinnú vojenskú službu pre mladých ľudí, ak zvíťazí v júlových parlamentných voľbách, vyhlásil sobotu neskoro večer jej predseda a zároveň premiér Rishi Sunak. TASR o tom informuje podľa nedeľňajšej správy agentúry Reuters.

Podľa Sunakovho plánu by si mohli mladí ľudia vo veku 18 rokov vybrať z dvoch možností - buď jeden víkend v mesiaci počas jedného roka strávia dobrovoľníckou činnosťou, alebo odslúžia jeden rok v ozbrojených silách.

"Británia dnes čelí budúcnosti, ktorá je nebezpečnejšia a rozdelenejšia. Niet pochýb o tom, že naše demokratické hodnoty sú ohrozené. Preto zavedieme odvážny nový model vojenskej služby pre 18-ročných," uviedol Sunak.

Jeho vyhlásenie nasledovalo po sobotňajšom vyjadrení lídra opozičných labouristov Keira Starmera, ktorý sa vyslovil v prospech zavadenia hlasovacieho práva pre mladých vo veku 16-17 rokov.

Všeobecne sa predpokladá, že konzervatívci v nadchádzajúcich voľbách, ktoré prebehnú 4.júla, po 14 rokoch pri moci prehrajú s labouristami. Vládna strana v prieskumoch verejnej mienky dlhodobo zaostáva a zmeniť jej šance zrejme nepomohlo ani nečakané vyhlásenie volieb Sunakom minulú stredu, dodala agentúra Reuters.

Britský minister vnútra James Cleverly pre stanicu BBC objasnil, že tým, ktorí vynechajú povinnú službu, nebudú hroziť žiadne trestné sankcie, ale že ľudia budú nútení ju vykonať. Na otázku, či to nie je v protiklade s liberálnymi hodnotami Konzervatívnej strany, reagoval slovami, že stále nútia ľudí, aby niečo robili. Citoval napríklad povinnú školskú dochádzku.

Niekdajšiu tzv. národnú službu zaviedla v roku 1947 labouristická vláda premiéra Clementa Attleeho po druhej svetovej vojne. Fungovala do roku 1960, pričom muži vo veku 17 až 21 rokov museli odslúžiť 18 mesiacov v armáde.