Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 21. február 2024Meniny má Eleonóra
< sekcia Zahraničie

Sunak privítal Netanjahua vo svojom sídle, protestujúci kričali Hanba!

Britský premiér Rishi Sunak (vľavo) a izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa vítajú na Downing Street 10 v Londýne v piatok 24. marca 2023. Foto: TASR/AP

Jeden pútač oproti vchodu do sídla britského premiéra Netanjahua nazýval "diktátor na úteku".

Londýn 24. marca (TASR) - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa v piatok v Londýne stretol s britským kolegom Rishim Sunakom. TASR informuje podľa agentúr DPA a AP.

Obaja politici museli jasne počuť hlasné pokriky protestujúcich "Hanba!" v hebrejčine, ktoré sa ozývali z blízkosti sídla premiéra na londýnskej ulici Downing Street. Demonštranti mávali izraelskými vlajkami a mali plagáty s nápismi, že ich cieľom je "zachrániť izraelskú demokraciu".

Netanjahu doma čelí vlne protestov vyvolanej návrhom justičnej reformy, ktorá podľa kritikov posúva Izrael smerom k autokracii.

Jeden pútač oproti vchodu do sídla britského premiéra Netanjahua nazýval "diktátor na úteku".

Izraelská nacionalistická a náboženská koalícia schválila zákon, ktorý Netanjahua chráni pred vyhlásením za nespôsobilého vládnuť.

Netanjahuov úrad informoval, že premiér sa má v rozhovoroch s britským premiérom Sunakom sústrediť na "iránsku otázku". Bude žiadať vytvorenie "jednotného medzinárodného frontu proti Iránu, aby sa zastavil jeho jadrový program".

"Obaja lídri majú diskutovať aj o posilňovaní strategických vzťahov Izraela so Spojeným kráľovstvom a o rozširovaní bezpečnostnej a spravodajskej spolupráce," dodal Netanjahuov úrad.

Izraelský premiér sa má stretnúť aj ministerkou vnútra Suellou Bravermanovou a diskutovať s ňou o boji proti "celosvetovému terorizmu".

V posledných týždňoch Izrael blokujú protesty, ktoré sprevádzajú potýčky s políciou. Netanjahua súdia pre spreneveru, sklamanie dôvery a prijatie úplatkov. Súvisí to so sériou škandálov, do ktorých sú zapletení jeho bohatí spojenci a vplyvní mediálni magnáti. Netanjahu obvinenia odmieta.

Kritici varovali, že jeho vláda, najpravicovejšia v dejinách Izraela, ťahá krajinu k autoritárstvu, pretože búra jej systém vzájomnej kontroly a vyváženia medzi zložkami moci.