Quantcast
< sekcia Zahraničie

Sunak v prípade zvolenia za premiéra sľubuje tvrdý postup voči Číne

Kandidát na lídra britskej Konzervatívnej strany Rishi Sunak. Foto: TASR/AP

Čína podľa jeho slov kradne britské technológie, preniká na britské univerzity, podporuje ruského prezidenta v zahraničí nákupom ruskej ropy a vyvíja úsilie na zastrašovanie svojich susedov.

Londýn 25. júla (TASR) - Kandidát na post predsedu britskej Konzervatívnej strany Rishi Sunak v nedeľu sľúbil, že ak sa stane novým britským premiérom, zaujme voči Číne neústupčivý postoj. Čínu označil za "hrozbu číslo jeden" pre bezpečnosť Británie i sveta. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

"Politici v Británii a na Západe rozprestierajú červený koberec a privierajú oči nad nehanebným konaním a ambíciami Číny. Zmením to v prvý deň, keď budem premiérom," povedal bývalý britský minister financií Sunak.

Čína podľa jeho slov kradne britské technológie, preniká na britské univerzity, podporuje ruského prezidenta Vladimira Putina v zahraničí nákupom ruskej ropy a vyvíja úsilie na zastrašovanie svojich susedov vrátane Taiwanu. Čína podľa neho takisto nepretržite manipuluje svetové hospodárstvo.

Sunak navrhol zatvorenie všetkých 30 Konfuciových inštitútov v Británii s cieľom zabrániť šíreniu čínskeho vplyvu prostredníctvom kultúrnych a jazykových programov. Takisto chce odstrániť Komunistickú stranu Číny z britských univerzít prostredníctvom opatrenia, na základe ktorého budú musieť inštitúcie vyššieho vzdelávania zverejniť zahraničné financovanie vo výške viac ako 50.000 libier (približne 58.726 eur).

Britská tajná služba MI5 bude pomáhať v boji proti čínskej špionáži a má byť založená aj medzinárodná spolupráca v "štýle NATO" na boj proti čínskym hrozbám v kybernetickom priestore, píše AFP.

Čínsky štátny denník Global Times predtým Sunaka označil za jediného z kandidátov o post lídra konzervatívcov, ktorý má "jasný a pragmatický pohľad na rozvíjanie vzťahom medzi Spojeným kráľovstvom a Čínou", pripomína AFP.

Sunak vyjadrenia o tvrdšom postupe proti Číne zverejnil po tom, ako jeho súperka v boji o post lídra konzervatívcov Liz Trussová uviedla, že je voči Číne a Rusku slabý, píše AFP.

Ministerka zahraničných vecí Trussová takisto žiadala tvrdší postup voči Číne. Krajiny skupiny G7 vyzvala, aby sa stali "hospodárskym NATO" voči hrozbám Číny a pohrozila Pekingu sankciami, ak nebude hrať podľa medzinárodných pravidiel.

Sunak a Trussová sú dvojica kandidátov na post nového lídra konzervatívcov, o ktorom v hlasovaní rozhodujú členovia strany. Meno nového predsedu, ktorý sa zároveň stane britským premiérom, má byť známe do 5. septembra.