Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Zahraničie

Švédi chcú presunúť čínsku loď spájanú s poškodením podmorských káblov

Čínska loď na hromadný náklad Yi Peng 3. Foto: TASR/AP

Dánske námorníctvo v stredu uviedlo, že sleduje plavidlo, ktoré sa nachádza v medzinárodných vodách.

Štokholm 26. novembra (TASR) - Švédsko chce, aby sa čínska loď, ktorá zakotvila pri Dánsku po poškodení dvoch káblov v Baltskom mori, presunula do švédskych vôd s cieľom pomôcť úradom pri vyšetrovaní. V utorok to vyhlásil švédsky premiér Ulf Kristersson, TASR o tom informuje podľa tlačovej agentúry AFP.

Kristersson uviedol, že "Švédsko je v kontakte s loďou aj s Čínou". Nejde o "obvinenie", ale o "objasnenie toho, čo sa stalo", vysvetlil.

V dňoch 17. a 18. novembra boli vo švédskych teritoriálnych vodách Baltského mora porušené dva telekomunikačné káble. Podľa webových stránok na sledovanie plavidiel sa v tých miestach plavila čínska loď I Pcheng 3, hoci nič nenasvedčuje, že by bola do týchto incidentov zapojená.

Švédska a fínska polícia začali vyšetrovanie. Predstavitelia Európskej únie uviedli, že majú podozrenie zo "sabotáže" súvisiacej s ruskou vojenskou agresiou na Ukrajine. Kremeľ to odmietol ako "absurdné" a "smiešne".

Čínske ministerstvo zahraničných vecí odmietlo akúkoľvek zodpovednosť v tejto záležitosti. Loď I Pcheng 3 od minulého týždňa kotví v morskej úžine Kattegat medzi Švédskom a Dánskom.

Dánske námorníctvo v stredu uviedlo, že sleduje plavidlo, ktoré sa nachádza v medzinárodných vodách. V sobotu sa k operácii pridala aj švédska pobrežná stráž.

V skorých ranných hodinách 17. novembra sa poškodil kábel Arelion zo švédskeho ostrova Gotland do Litvy. Nasledujúci deň bol južne od švédskeho ostrova Öland prerušený podmorský kábel C-Lion 1 spájajúci fínske Helsinki s nemeckým Rostockom.

Napätie v priestore Baltského mora sa zvyšuje od invázie Ruska na Ukrajinu vo februári 2022. V septembri 2022 došlo k sérii podmorských výbuchov, ktoré poškodili plynovod Nord Stream na prepravu ruského plynu do Nemecka. Ich príčina sa doteraz nezistila. Vlani v októbri kotva čínskej nákladnej lode poškodila podmorský plynovod medzi Fínskom a Estónskom.

- Spoločná európska mena nadviazala na konci týždňa na štvrtkové (10. 4.) posilnenie a pokračovala v raste, pričom jej kurz sa dostal najvyššie od začiatku roka 2022.

- V Nemecku sa šíri ďalej na sever agresívny druh mravca, ktorý ohrozuje budovy a infraštruktúru. TASR o tom píše podľa piatkovej správy agentúry DPA.

- Prezident SR Peter Pellegrini v piatok prijal v Prezidentskom paláci bývalého prezidenta ČR Miloša Zemana.

- Leteckí záchranári zasahovali v piatok predpoludním v bratislavskej mestskej časti Vajnory, kde na stavbe diaľnice došlo k zavaleniu robotníka stavebným materiálom. Zraneného 27-ročného muža po prvotnom ošetrení transportovali vrtuľníkom do nemocnice v Ružinove.

- Spojenci Ukrajiny jej v piatok prisľúbili novú vojenskú pomoc vo výške 21 miliárd eur. Po rokovaní Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny v Bruseli to uviedol britský minister obrany John Healey. TASR o tom píše podľa správ agentúr Reuters a DPA a stanice BBC.

- V súvislosti s nákazou slintačky a krívačky (SLAK) vznikne dohľadové monitorovacie centrum. Bude pôsobiť ako hlavné veliace centrum reakcie štátu na vzniknutú situáciu. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

- Nemecko v strednodobom a dlhodobom horizonte dodá Ukrajine viac ako 1100 pozemných radarových systémov na detekciu lietadiel, ako aj ďalšie protilietadlové raketové systémy Iris-T.

- Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) predstavil vecný zámer nového zákona o vysokých školách (VŠ).

- Opozičná SaS vyzýva na prehodnotenie a revíziu akčných plánov k Stratégii rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030 na roky 2025 - 2027, ktoré schválila vláda ešte v decembri 2024.

- Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Dunajskej Strede vydala opatrenia týkajúce sa núdzovej supresívnej vakcinácie a následného pristúpenia k nevyhnutnej depopulácii chovu hovädzieho dobytka v Dolnom Štále.

- Čína v piatok oznámila odvetné opatrenia a od soboty (12. 4.) zvýši clá na tovar z USA z 84 % na 125 %. To ešte viac vystupňuje obchodnú vojnu medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta. TASR o tom informuje na základe správ AP a AFP.

- Poľské ministerstvo spravodlivosti v piatok zverejnilo odtajnené dokumenty týkajúce sa nákupu sledovacieho systému Pegasus zo zdrojov Fondu spravodlivosti, ktorý je určený na pomoc obetiam trestných činov.

- Transakčná daň škodí slovenským podnikom vo veľmi nevhodnej chvíli. Máme tu obchodnú vojnu, Trumpove clá a potrebujeme robiť všetko pre to, aby sme našu ekonomiku diverzifikovali a podporili, vyjadril sa Michal Truban z PS.

- Slovenská pošta vydá v piatok poštovú známku „Technické pamiatky: Bratislavský propeler“.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie na 33. schôdzi prebratím návrhu k zmene štatútu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Obsahuje najmä technické zmeny.

- V niektorých okresoch Slovenska sa v piatok môže vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyzvala na vynaloženie väčšieho úsilia v boji s osýpkami, ktoré sa šíria v 58 krajinách vrátane Spojených štátov, kde už na ne zomreli dve deti.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.

- Najvyšší súd Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa musí uľahčiť návrat salvádorského občana, ktorý bol neoprávnene deportovaný do väzenia v jeho rodnej krajine.