Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Zahraničie

Ženu obvinili, že umožnila synovi stať sa detským vojakom v Sýrii

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Chlapec, ktorý mal slúžiť v radoch detských vojakov v Sýrii, sa narodil v roku 2001 a zomrel v roku 2017. V období, v ktorom podľa prokuratúry bojoval v Sýrii, 12-15 rokov.

Štokholm 4. januára (TASR) - Švédku obvinili miestne úrady z vojnových zločinov, pretože údajne umožnila svojmu neplnoletému synovi, aby sa stal detským vojakom v Sýrii a bojoval tam na strane organizácie Islamský štát (IS). Ide o vôbec prvý prípad tohto druhu vo Švédsku. Informovali o tom v utorok agentúry AFP a Reuters s odvolaním sa švédsku prokuratúru.

Obvinená 49-ročná žena mala v roku 2013 odcestovať do Sýrie spolu so svojimi piatimi deťmi, pričom do Švédska sa vrátila v roku 2020.

"Žena je obvinená z toho, že umožnila, aby bol jej syn naverbovaný a využitý ako detský vojak," uvádza sa vo vyhlásení švédskej prokuratúry, podľa ktorej sa chlapec v Sýrii "zúčastňoval na bojových akciách vykonávaných ozbrojenými skupinami vrátane teroristickej organizácie IS" od augusta 2013 do mája 2016.

Chlapec, ktorý mal slúžiť v radoch detských vojakov v Sýrii, sa narodil v roku 2001 a zomrel v roku 2017, pričom švédske úrady nezverejnili bližšie informácie týkajúce sa jeho úmrtia. Chlapec mal tak v období, v ktorom podľa prokuratúry bojoval v Sýrii, 12-15 rokov.

"Toto je prvýkrát, čo boli vo Švédsku vznesené obvinenia z vojnového zločinu využívania detských vojakov," uviedla prokuratúra.

Obvinená žena odmieta všetky obvinenia, ktoré boli proti nej vznesené. Prokurátorka Reena Devgunová však uviedla, že vyšetrovanie naznačuje opak a ak ju súd uzná za vinnú, hrozia jej minimálne štyri roky väzenia. Súdny proces by sa mal začať na budúci týždeň 10. januára.

Podľa Organizácie Spojených národov je podľa medzinárodného humanitárneho práva zakázané využívať detí mladšie ako 15 rokov ako vojakov, pričom Medzinárodný trestný súd (ICC) považuje tento čin za vojnový zločin, píše Reuters.