Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 21. apríl 2025Meniny má Ervin
< sekcia Zahraničie

Švédska prokuratúra vyšetruje prerušenie podmorských káblov

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Obavy vyvoláva aj aktivita ruských špionážnych lodí.

Štokholm 19. novembra (TASR) - Švédska prokuratúra v utorok uviedla, že začala vyšetrovanie poškodenia dvoch podmorských káblov v Baltskom mori. Jeden spájal Litvu a Švédsko a druhý Fínsko a Nemecko. TASR informuje podľa agentúry AFP.

"Trestný čin sa v súčasnosti vyšetruje ako sabotáž. Predbežné vyšetrovanie je v počiatočnom štádiu. V súčasnosti nie sú k dispozícii žiadne ďalšie informácie o vyšetrovaní," uviedol prokurátor Henrik Soderman vo vyhlásení. Niekoľko hodín predtým aj susedné Fínsko oznámilo, že prípad začala vyšetrovať aj jeho polícia.

Počet nevysvetlených incidentov v Baltskom a Severnom mori a ich okolí vzrástol po 26. februári 2022, keď Rusko spustilo rozsiahlu inváziu na Ukrajine. Zjavné akty sabotáže a pokusy o špionáž a zasahovanie sú podľa vysokých predstaviteľov bezpečnostných zložiek príkladmi ruskej "hybridnej vojny".

V septembri 2022 boli poškodené potrubia plynovodu Nord Stream v Baltskom mori. Seizmické záznamy neskôr ukázali, že tesne pred únikom plynu došlo k sérii podvodných výbuchov. Európski predstavitelia to vyhlásili za sabotáž a obvinili z nej Rusko. Novšie správy v médiách spájajú incident s Ukrajinou, Kyjev to tvrdo odmieta.

V októbri 2023 podmorský plynovod medzi Fínskom a Estónskom poškodila kotva čínskej nákladnej lode. Incident podľa Štokholmu poškodil aj komunikačný kábel medzi Estónskom a Švédskom.

Zničenie plynovodov Nord Stream a vojna na Ukrajine prinútili Nemecko vybudovať viacero terminálov na skvapalnený plyn. Zvýšená aktivita dronov okolo infraštruktúry však vyvolala podozrenie, že boli skúmané "na účely sabotáže", uviedli nemeckí predstavitelia.

Drony "neboli na to, aby pozorovali krásnu miestnu krajinu, ale preto, že sa tam nachádza chemický park a v blízkosti... úložisko jadrového odpadu," povedala ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková v októbri s tým, že ide o "hybridnú vojnu" Moskvy.

Obavy vyvoláva aj aktivita ruských špionážnych lodí. Podľa nemeckých médií systematicky skúmali európsku kritickú infraštruktúru vrátane veterných elektrární, potrubí a káblov. "Nebezpečenstvo považujeme za veľmi reálne," povedal médiám šéf nemeckej spravodajskej služby Bruno Kahl.

V apríli Estónsko a ďalšie pobaltské štáty varovali, že rozsiahle rušenie GPS zvyšuje riziko leteckej nehody. Fínsky dopravca Finnair preto pozastavil lety do estónskeho mesta Tartu neďaleko ruských hraníc.

Rusko vyvolalo znepokojenie aj snahou o zmeny námornej hranice v Baltskom mori. Tento rok zverejnilo uznesenie, že plánuje od roku 2025 jednostranne zmeniť svoje námorné hranice s Fínskom a Litvou. Ruská pohraničná stráž v máji odstránila hraničné bóje z rieky Narva, ktoré ukazovali hranicu s Estónskom. Ide o použitie "nástrojov ... na vyvolanie strachu a úzkosti", uviedla vtedy estónska premiérka Kaja Kallasová.

VO VEKU 88 ROKOV ZOMREL PÁPEŽ FRANTIŠEK

František zomrel len deň po tom, čo počas Veľkonočnej nedele udelil tradičné požehnanie Urbi et orbi (mestu Rím a svetu) a následne sa previezol po Svätopeterskom námestí v papamobile.

,aktualizované 

- V Chráme Božieho hrobu v Jeruzaleme sa v stredu bude konať omša za pápeža Františka, ktorý zomrel v pondelok ráno vo veku 88 rokov.

- Osemdesiatosem ráz zazvonil v pondelok predpoludním zvon na parížskej katedrále Notre-Dame na počesť pápeža Františka, ktorý ráno zomrel vo veku 88 rokov.

- Všetky futbalové zápasy talianskej Serie A, ktoré sa mali odohrať v priebehu pondelka, odložili. Dôvodom je úmrtie pápeža Františka.

- Cirkev i celý svet stráca smrťou pápeža Františka výnimočného pastiera, ktorý svojím životom a službou zanechal nezmazateľnú stopu. V reakcii na úmrtie pápeža Františka to uviedol predseda Konferencie biskupov Slovenska a košický arcibiskup metropolita Bernard Bober.

- Vo veku 88 rokov zomrel v pondelok pápež František. Oznámil to kardinál Kevin Ferrell, informuje TASR podľa správ agentúr AFP a AP.

- Biely dom vylúčil z okruhu najvyšších ciel elektroniku, na ktorú sa zatiaľ nebudú vzťahovať clá vo výške 145 % pri importe z Číny.

- Americký viceprezident J. D. Vance v pondelok pricestoval do Indie. Počas svojej štvordňovej návštevy sa Vance stretne s indickým premiérom Naréndrom Módím.

- Veľkonočné tradície ako oblievačka či šibačka môžu mať aj dnes význam, ak sa prispôsobia súčasným potrebám spoločnosti. Pre TASR to uviedla etnografka Východoslovenského múzea (VSM) v Košiciach Ľudmila Mitrová.

- Libanonské úrady zadržali niekoľko osôb, ktoré podľa všetkého plánovali raketové útoky na Izrael. Armáda v nedeľu uviedla, že zaistila ich zbrane, informuje TASR na základe správy agentúry AP.

- Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí ostro kritizovalo americkú televíziu Fox News za to, že v popisku reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. TASR o tom informuje na základe nedeľňajšej správy agentúry DPA.

- Prokurátor oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová v reakcii na sobotné (19. 4.) vyhlásenie Úradu vlády (ÚV) SR. GP zároveň považuje za nenáležité, aby úrad vlády hodnotil postupy prokurátora v predmetnej veci.

- Ruský prezident Vladimir Putin nevydal nariadenie o predĺžení prímeria ktoré vyhlásil v sobotu v bojoch na Ukrajine, a preto sa o polnoci moskovského času skončí. Uviedol to v nedeľu popoludní hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, informuje TASR podľa správy stanice Sky News.

- Spojené Štáty by podľa zvažovaného nariadenia Bieleho domu údajne mohli drasticky obmedziť svoje diplomatické pôsobenie v Afrike a tiež zrušiť úrady ministerstva zahraničných vecí, ktoré sa venujú zmene klímy, otázkam demokracie či ľudským právam.

- Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime a je možné, že Kyjev bude musieť na zabezpečenie nasledujúcej zimnej sezóny doviezť viac než 6 miliárd kubických metrov (m3) suroviny. Uviedol to bývalý šéf ukrajinskej prepravnej sústavy GTSO Serhij Makogon.

- V Poľsku od štvrtka (17. 4.) rozšírili zákaz fotografovania na približne 25.000 objektov. Tieto objekty budú označené novým výstražným symbolom. Za porušenie zákazu môže hroziť pokuta, zadržanie alebo konfiškácia fotografickej techniky.

- Izraelská armáda v nedeľu priznala zlyhania pri informovaní o zabití zdravotníkov v Pásme Gazy, zástupcu veliteľa vojenskej jednotky prepustia. Armáda počas vyšetrovania zabitia nenašla známky popravy.

- Pri izraelských leteckých útokoch v Pásme Gazy v nedeľu zahynulo najmenej 25 ľudí vrátane detí, oznámil tamojší úrad pre civilnú obranu. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

- Britský kráľ Karol III. a jeho manželka kráľovná Kamila v nedeľu pozdravili účastníkov veľkonočnej bohoslužby v Kaplnke sv. Juraja na Windsorskom hrade. Bohoslužba je dôležitým termínom v kalendári monarchu ako hlavy anglikánskej cirkvi, informoval Reuters.

- Ruský prezident Vladimir Putin a starosta Moskvy Sergej Sobjanin sa pripojili k ostatným veriacim na veľkonočnej bohoslužbe. Viedol ju najvyšší predstaviteľ ruskej pravoslávnej cirkvi a podporovateľ Putina patriarcha Kirill, píše TASR podľa správy agentúry Reuters.

- Británia v nedeľu oznámila, že jej stíhačky tento týždeň vzlietli k ruským lietadlám, ktoré sa pohybovali nad Baltským morom blízko vzdušného priestoru Severoatlantickej aliancie (NATO). Incidenty sa odohrali v utorok a vo štvrtok.