Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 12. apríl 2024Meniny má Estera
< sekcia Zahraničie

Švédsko po varovaní spravodajstva znižuje podporu pre ruskú cirkev

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Moskovský patriarchát už predtým patril medzi menších príjemcov grantov pre náboženské inštitúcie.

Štokholm 29. februára (TASR) - Švédska agentúra pre poskytovanie grantov náboženským inštitúciám vo štvrtok oznámila, že znižuje podporu pre ruskú pravoslávnu cirkev. Podľa švédskej tajnej služby je totiž zneužívaná na spravodajské aktivity Moskvy. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

Dotácie pre cirkev, známu aj ako moskovský patriarchát, Švédska agentúra na podporu náboženských spoločenstiev (SST) znižuje, pretože nespĺňa jej "demokratické kritériá", uviedla SST vo vyhlásení. Odvolala sa na Švédsku bezpečnostnú službu (SÄPO), podľa ktorej cirkev zneužíva ruský štát ako "platformu na zhromažďovanie spravodajských informácií a na iné aktivity ohrozujúce bezpečnosť" krajiny.

"Z vyjadrení SÄPO vyplýva, že predstavitelia tejto náboženskej komunity mali kontakt s ľuďmi, ktorí pracujú pre ruské bezpečnostné a spravodajské služby," uviedla SST. Podľa nej cirkev dostávala značné finančné prostriedky od Ruska a jej predstavitelia konali spôsobom, ktorý podporoval vojenskú agresiu na Ukrajine. Ruská pravoslávna cirkev vo Švédsku tieto obvinenia poprela.

Moskovský patriarchát už predtým patril medzi menších príjemcov grantov pre náboženské inštitúcie. V roku 2022 to bolo od švédskeho štátu necelých 200.000 korún (17.000 eur).

SÄPO vo výročnom hodnotení z minulého týždňa označila Rusko ako jednu z hlavných hrozieb pre Švédsko. Za špionáž v prospech Ruska bol vlani v januári odsúdený na doživotie bývalý švédsky spravodajský dôstojník.

Švédsko po dvoch storočiach vojenskej neutrality reagovalo na ruský vpád na Ukrajinu vo februári 2022 žiadosťou (spolu s Fínskom) o členstvo v Severoatlantickej aliancii (NATO). Plnoprávnym členom vojenského bloku by sa malo stať v priebehu niekoľkých dní, keďže Maďarsko v pondelok ako posledná členská krajina ratifikovala jeho vstup.