Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 4. december 2023Meniny má Barbora a Barbara
< sekcia Zahraničie

Švédskom otriasa vlna násilia, hlásia ďalších mŕtvych

Švédska polícia na mieste činu v Jordbro južne od Štokholmu, kde 28. septembra 2023 v skorých ranných hodinách zastrelili muža a zranili ďalšiu osobu. Foto: TASR/AP

Verejnoprávna televízia SVT poznamenala, že pri streľbách zahynulo v septembri vo Švédsku 11 ľudí.

Štokholm 28. septembra (TASR) - Traja ľudia zahynuli v noci na štvrtok vo Švédsku pri rôznych incidentoch v čase, keď krajinou otriasa vlna násilia spojená s bojom medzi znepriatelenými zločineckými skupinami. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AP.

V stredu večer na predmestí Štokholmu zastrelili 18-ročného mladíka. O niekoľko hodín neskôr jeden muž zahynul a ďalší utrpel zranenia pri streľbe v lokalite Jordbro južne od švédskej metropoly.

Vo štvrtok v skorých ranných hodinách prišla o život pri explózii v meste Uppsala žena dvadsiatnička. Výbuch, ktorý poškodil päť domov, polícia vyšetruje ako vraždu. Švédske médiá napísali, že cieľom explózie bol jeden z domov a žena pravdepodobne nebola zamýšľanou obeťou.

Policajti zadržali štyroch ľudí podozrivých zo spoluúčasti na tragickej streľbe v Jordbro a dve osoby v spojitosti s výbuchom v Uppsale.

Verejnoprávna televízia SVT poznamenala, že pri streľbách zahynulo v septembri vo Švédsku 11 ľudí, čo dosiaľ najviac obetí streleckých incidentov za jeden mesiac od roku 2016, keď švédska polícia začala viesť takéto záznamy.

Zatiaľ nie je známe, či sú tragické streľby a výbuch, ku ktorým došlo v noci na štvrtok, prepojené. Švédske médiá však tvrdia, že všetky tri incidenty sú nejako napojené na boj medzi znepriatelenými zločineckými skupinami, ktoré si čoraz častejšie medzi sebou vybavujú účty pri prestrelkách a bombových útokoch.

Dva gangy — jeden vedený švédsko-tureckým občanom, ktorý žije v Turecku, a druhý v čele s jeho bývalým spolupracovníkom — údajné obchodujú s drogami a so zbraňami.