Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 25. jún 2024Meniny má Olívia a Tadeáš
< sekcia Zahraničie

Švédsky kráľ oslávuje 70. narodeniny, abdikovať neplánuje

Na archívnej snímke švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv. Foto: TASR/AP
a snímke zľava švédska kráľovná Silvia, princ Daniel, švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv a korunná princezná Viktória pred slávnostným udeľovaním Nobelových cien 10. decembra 2015 v Štokholme. Foto: TASR/AP

Kráľom sa stal v roku 1973 ako 27-ročný, po svojom starom otcovi, Gustávovi VI.

Štokholm 30. apríla (TASR) - Švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv oslávuje dnes 70. narodeniny, abdikovať však neplánuje, hoci prekročil oficiálny vek odchodu Švédov do dôchodku, ktorým je 65 rokov.

Kráľom sa stal v roku 1973 ako 27-ročný, po svojom starom otcovi, Gustávovi VI. Adolfovi. Jeho mottom sa stalo: Pre Švédsko - s dobou. "Znamená to, že sa usilujem ísť s dobou a porozumieť tomu, čo ľudia očakávajú od moderného kráľa a modernej demokratickej spoločnosti. Je to o spolupráci a súzvuku," citovala dnes tlačová agentúra DPA z jeho rozhovoru pre švédsku tlačovú agentúru.

"Pracujete, kým máte silu a ste v dobrom zdravotnom stave," zdôraznil a poznamenal, že "my Bernadottovci často hovoríme, že zostávame v srdci deťmi, a tak v skutočnosti nikdy nezostarneme".

Sobotňajším oslavám predchádzajú rôzne koncerty a recepcie. Deň narodenín otvorí ďakovná bohoslužba v kráľovskej kaplnke. Kráľ a kráľovná následne plánujú prejsť v otvorenom koči z kráľovského paláca k mestskej radnici. Oslavy vyvrcholia banketom pre pozvaných hostí, medzi ktorými sa očakávajú dánska kráľovná Margaréta a nórsky kráľ Harald.

Kráľ Karol XVI. Gustáv povedal, že ako monarcha si dal za úlohu slúžiť ako zjednocujúci symbol a nemať žiadnu politickú úlohu, čas od času sa mu však napriek tomu podarilo vyvolať príležitostný spor.

Švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv (v pozadí vpravo) a korunná princezná Victoria počas zasadnutia vlády v kráľovskom paláci v Štokholme vo štvrtok 21. apríla 2016
Foto: TASR/AP


V 80. rokoch tak napríklad kritizoval lov tuleňov v susednom Nórsku a v roku 2004 chválil brunejského sultána za jeho vzťah k vlastným ľuďom, čo bolo považované za vyjadrenie podpory autoritárskemu vládcovi.

Veľkú chválu si však tiež vyslúžil za pamätný prejav, v ktorom hovoril o svojej osobnej skúsenosti, aké je to vyrastať bez otca. S prejavom vystúpil na smútočnej slávnosti na pamiatku vyše 500 Švédov, ktorí zomreli pri cunami v Ázii v roku 2004.

Kráľ je zapálený športový fanúšik - jazdí na bežkách i zjazdových lyžiach a často sa zúčastňuje na olympijských hrách a ďalších významných medzinárodných športových akciách, kde povzbudzuje švédskych športovcov.

V roku 1976 sa oženil s Nemkou Silviou Sommerlathovou, s ktorou sa prvýkrát stretol na olympijských hrách v Mníchove v roku 1972, kde bol ako divák. Budúca kráľovná tam pracovala ako prekladateľka a hosteska.

Majú tri deti - korunnú princeznú Victoriu, princa Carla Philipa a princeznú Madeleine - a päť vnúčat. Najnovšie prírastky do kráľovskej rodiny pribudli tento rok v marci a v apríli.

Tehotná švédska princezná Madeleine prichádza s manželom britsko-americkým bankárom Christopherom O'Neillom a ich dcérou Leonore na svadbu svojho staršieho brata, princa Carla Philipa v Šokholme 13. júna 2015
Foto: TASR/AP


Podpora monarchie medzi voličmi výrazne vzrástla od roku 2010, keď vyšiel neautorizovaný životopis kráľa (Neochotný monarcha) s množstvom bulvárnych informácií.

Medzi najobľúbenejšie verejné osobnosti Švédska patrí korunná princezná Victoria, ktorá je matkou dvoch detí. V pravidelných prieskumoch verejnej mienky má vyššiu podporu ako nórsky kráľ, dánska kráľovná či jej vlastný otec.

Prieskum Göteborskej univerzity z roku 2015 ukázal, že 56 percent Švédov je za zachovanie monarchie a len 22 percent ju chce zrušiť, uzavrela svoj portrét švédskej monarchie tlačová agentúra DPA.Švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv

Narodil sa 30. apríla 1946 v kráľovskom paláci Haga v Štokholme.

Syn korunného princa Gustafa Adolfa a princeznej Sibylly bol pokrstený 7. júna 1946 ako Carl Gustaf Folke Hubertus. Vojvoda z Jämtlandu - to bol jeho oficiálny titul - sa stal korunným princom po smrti svojho otca v roku 1950, keď mal štyri roky.

Na trón nastúpil ako kráľ Karol XVI. Gustáv 15. septembra 1973 vo veku 27 rokov po úmrtí kráľa Gustáva VI. Adolfa.

Švédske kráľovstvo je konštitučná monarchia. Hlavou štátu je kráľ, ktorého právomoci od roku 1975 obmedzuje ústava. Kráľ odvtedy nemá právo zúčastňovať sa zasadania vlády, prestal byť hlavným veliteľom brannej moci a bol zbavený možnosti zasahovať do vytvárania novej vlády. Túto právomoc má predseda parlamentu, ktorý aj podpisuje zákony.

Korunný princ Carl Gustaf Folke Hubertus začal chodiť do školy na jeseň 1953. Strednú školu ukončil v roku 1966. Počas vojenskej služby, ktorá trvala 2,5 roka, absolvoval výcvik v pozemných, námorných a vzdušných silách Švédskeho kráľovstva so špeciálnym dôrazom na námorný výcvik. Po veliteľskom kurze na švédskej vojenskej škole ukončil dôstojnícke cvičenie na rôznych typoch lodí kráľovských námorných síl. V roku 1968 absolvoval jednoročné akademické štúdium na univerzite v Uppsale a neskôr študoval ekonómiu na univerzite v Štokholme.

Po tejto príprave pripravili pre korunného princa špeciálny program, počas ktorého sa zoznámil so švédskym právnym systémom a fungovaním švédskeho parlamentu, vlády a ministerstva zahraničných vzťahov.

Medzinárodné skúsenosti princ naberal pri práci vo švédskej misii pri OSN v New Yorku a Afrike počas pôsobenia vo švédskej agentúre pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu. Určitý čas strávil v Londýne v banke Hambro, na švédskej ambasáde a vo švédskej obchodnej komore a tiež vo Francúzsku v priemyselnom podniku.

Korunný princ súčasne reprezentoval kráľa Gustáva VI. Adolfa na oficiálnych podujatiach - napríklad viedol švédsku delegáciu na Svetovej výstave v japonskej Osake.

Počas olympijských hier v  Mníchove v roku 1972 sa korunný princ zoznámil s Nemkou Silviou Renatou Sommerlathovou, dcérou Brazílčanky a nemeckého obchodníka, ktorá tam bola hosteskou. Narodila sa v  Heidelbergu a dlhé roky žila v brazílskom Sao Paule, kde jej otec zastupoval švédsky podnik. I

Ich oficiálne zasnúbenie sa konalo v marci 1976 a 19. júna 1976 bola v štokholmskej katedrále kráľovská svadba.

Kráľovský pár má tri deti – korunnú princeznú Victoriu (1977), princa Carla Philipa (1979) a princeznú Madeleine (1982). Švédsko v roku 1980 pozmenilo ústavu tak, aby sa následníkom trónu automaticky stal prvý kráľovský potomok bez ohľadu na pohlavie. Až dovtedy takýto nárok prislúchal výlučne mužským kráľovským potomkom.

Kráľ Karol XVI. Gustáv sa zaujíma o prírodu a životné prostredie a má v týchto oblastiach hlboké vedomosti. Je čestným predsedom výboru Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) vo Švédsku. Zaujíma sa aj o priemyselné technológie. Medzi jeho záľuby patrí lyžovanie, jachtárstvo, záhrada a jazda na koni.Na verejnosti sa švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv objavuje najmä raz za rok pri odovzdávaní Nobelových cien a na začiatku parlamentnej sezóny prijíma veľvyslancov cudzích krajín. Monarcha odovzdáva aj cenu Polar Music Prize, ktorá je najvýznamnejším hudobným ocenením vo Švédsku.

Kráľ musí podávať daňové priznanie a platiť dane rovnako ako každý iný švédsky občan. O dotáciách kráľovského dvora rozhoduje každý rok švédsky parlament. Kráľ má volebné právo, ale podľa tradície si ho neuplatňuje a ani inak nezasahuje do politického vývoja v krajine.

Švédsky kráľovský pár navštívil už aj Slovensko. Na pozvanie vtedajšieho prezidenta Rudolfa Schustera absolvoval 3.-5. apríla 2002 oficiálnu návštevu Slovenskej republiky. Neoficiálnu návštevu SR v januári 2008 Karol XVI. Gustáv ako vášnivý poľovník využil na bažantiu poľovačku v revíri štátnych lesov pri Nitre.