Quantcast
< sekcia Zahraničie

Svetová klimatická konferencia pokračuje aj v nedeľu

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Na klimatickej konferencii v Madride sa zúčastňujú zástupcovia 196 krajín a Európskej únie.

Madrid 15. decembra (TASR) - Klimatická konferencia OSN (COP25) v Madride pokračuje aj v nedeľu, keďže sa jej účastníkom stále nepodarilo prelomiť patovú situáciu a doriešiť hlavné body rokovaní. Informovala o tom v noci na nedeľu tlačová agentúra AP. Záverečné plenárne zasadnutie delegátov bolo pôvodne naplánované na piatkový večer.

Čilska ministerka pre životné prostredie Carolina Schmidtová, ktorá vedie klimatickú konferenciu OSN, unaveným delegátom povedala, aby preskúmali nové dohody, ktoré vypracovala jej skupina a stretli sa na ďalších rokovaniach.

Zhodnotila, že rozhovory, ktoré vstúpili do 14. dňa, sú "veľmi ťažké, veľmi dlhé". Schmidtová napriek tomu povedala, že určitý pokrok sa už dosiahol a podľa jej slov sa "veci dávajú dokopy".

Na klimatickej konferencii v Madride sa zúčastňujú zástupcovia 196 krajín a Európskej únie.

Cieľmi klimatického summitu, ktorý sa začal 2. decembra a pôvodne sa mal skončiť už v piatok 13. decembra, sú sformulovanie záverečného vyhlásenia, dohoda o financovaní opatrení na ochranu klímy v chudobnejších krajinách, stanovenie pravidiel pre obchodovanie s emisnými povolenkami a určenie podoby ďalšej medzinárodnej spolupráce pri ochrane klímy.