Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. jún 2026Meniny má Ján
< sekcia Zahraničie

Svetoví štátnici podporili nulovú toleranciu násilia v misiách OSN

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Medzi signatármi 12-bodového dokumentu sú aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, britská premiérka Theresa Mayová či predseda španielskej vlády Pedro Sánchez.

New York 28. septembra (TASR) - Štyridsaťosem popredných svetových štátnikov sa zaviazalo k zintenzívneniu snáh o ochranu obetí sexuálneho zneužívania a všetkých, ktorí chcú o ňom informovať. Vyjadrilo tiež podporu stratégii nulovej tolerancie voči prejavom sexuálneho násilia zo strany príslušníkov mierových síl OSN.

Medzi signatármi 12-bodového dokumentu, o ktorom v piatok informovali svetové tlačové agentúry, sú nemecká kancelárka Angela Merkelová, britská premiérka Theresa Mayová či predseda španielskej vlády Pedro Sánchez. O podpore obsahu vyhlásenia ubezpečili aj prezident USA Donald Trump, najvyšší predstavitelia Argentíny, Brazílie, Peru a Uruguaja, ako aj viacerí činitelia krajín vysielajúcich vojakov do mierových misií OSN.

Signatári v spoločnom vyhlásení apelujú na ďalších lídrov, aby sa pripojili k boju s predmetným problémom.

V uplynulých rokoch vyšlo najavo o vojakoch viacerých mierových misií OSN v Afrike, že sa dopustili sexuálneho obťažovania alebo dokonca násilia. Generálny tajomník svetovej organizácie António Guterres osobne zdôraznil, že podobné činy sa nebudú tolerovať a prisľúbil vyšetrenie všetkých takýchto podozrení a vyvodenie zodpovednosti voči vinníkom.