Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 10. apríl 2025Meniny má Igor
< sekcia Zahraničie

Svetový deň utečencov si od roku 2001 pripomíname 20. júna

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Svetový deň utečencov má za úlohu objasňovať práva, potreby a sny utečencov a pomáha mobilizovať politickú vôľu a zdroje, aby mohli nielen prežiť, ale aj prosperovať.

New York/Ženeva 20. júna (TASR) – Už 23 rokov si svet pripomína Svetový deň utečencov (World Refugee Day). Tentokrát sa zameriava na solidaritu s utečencami – za svet, kde sú utečenci vítaní.

Svetový deň utečencov je medzinárodný deň určený Organizáciou Spojených národov (OSN) na počesť utečencov na celom svete. Každý rok pripadá na 20. júna a oslavuje silu a odvahu ľudí, ktorí boli nútení utiecť zo svojej domovskej krajiny, aby unikli konfliktu alebo prenasledovaniu.

"Utečenci teraz potrebujú našu solidaritu viac ako kedykoľvek predtým. Solidarita znamená nechať naše dvere otvorené, oslavovať ich silné stránky a úspechy a premýšľať o výzvach, ktorým čelia. Solidarita s ľuďmi, ktorí boli nútení utiecť, tiež znamená nájsť riešenia ich ťažkej situácie – ukončiť konflikty, aby sa mohli vrátiť domov v bezpečí, zabezpečiť, aby mali príležitosti prekvitať v komunitách, ktoré ich privítali, a poskytnúť krajinám zdroje, ktoré potrebujú na začlenenie a podporu utečencov," upozorňuje OSN na svojej oficiálnej stránke.

Svetový deň utečencov má za úlohu objasňovať práva, potreby a sny utečencov a pomáha mobilizovať politickú vôľu a zdroje, aby mohli nielen prežiť, ale aj prosperovať.

Hoci je dôležité chrániť a zlepšovať životy utečencov každý deň, medzinárodné dni, ako je Svetový deň utečencov, pomáhajú podľa OSN sústrediť globálnu pozornosť na ťažkú situáciu tých, ktorí utekajú pred konfliktom alebo prenasledovaním. Mnohé aktivity tak vytvárajú príležitosti na ich podporu.

Svetový deň pripadá každý rok na 20. júna a je venovaný utečencom na celom svete.

Po prvýkrát na celom svete sa konal 20. júna 2001 na pripomenutie 50. výročia Dohovoru o právnom postavení utečencov z roku 1951. Pôvodne bol známy ako Deň utečencov v Afrike, predtým ako ho Valné zhromaždenie OSN v decembri 2000 oficiálne určilo za medzinárodný deň.

Dohovor je základným právnym nástrojom na ochranu ľudí, ktorí museli opustiť svoju krajinu pred prenasledovaním alebo pred konfliktom. V dohovore sa definuje štatút utečenca, hovorí sa v ňom o právach utečenca a popisuje i jeho povinnosti voči prijímajúcej krajine. Stanovujú sa v ňom aj kategórie občanov, napríklad vojnových zločincov, ktorí štatút utečenca získať nemajú.

Každý rok je Svetový deň utečencov v mnohých krajinách na celom svete sprevádzaný rôznymi podujatiami na ich podporu. Tieto aktivity vedú alebo sa do nich zapájajú samotní utečenci, vládni úradníci, hostiteľské komunity, spoločnosti, celebrity, školáci a široká verejnosť.

Valné zhromaždenie OSN zriadilo v súvislosti s touto problematikou 14. decembra 1950 Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).

Mandátom UNHCR je riadiť a koordinovať medzinárodného úsilie na ochranu utečencov a riešenie s tým súvisiacich problémov po celom svete. Základným cieľom UNHCR je ochrana práv a bezpečnosti utečencov. Úrad sa usiluje zabezpečiť rovnaké práva pre všetkých bez rozdielu, a to právo žiadať o azyl, nájsť bezpečné útočisko v inej krajine vrátane možnosti dobrovoľne sa vrátiť domov, integrovať sa do spoločnosti alebo presídliť sa do tretej krajiny. Súčasťou mandátu UNHCR je aj pomoc osobám bez štátnej príslušnosti. Počas viac než šiestich desaťročí svojej existencie UNHCR pomohol vybudovať nové životy desiatkam miliónov ľudí. V súčasnosti agentúra zamestnáva okolo 7680 pracovníkov, ktorí pomáhajú 33,9 milióna osobám vo viac ako 125 krajinách.



zdroj: www.un.org

www.unhcr.org

VIDEO: Rada predsedov VZ OSN prijala Bratislavskú deklaráciu

Pokiaľ ide o vojnu na Ukrajinu, UNCPGA privítala rokovania týkajúce sa možného prímeria medzi Moskvou a Kyjevom, ktoré sprostredkúvajú Spojené štáty.

- Futbalisti Barcelony majú nakročené do prvého semifinále Ligy majstrov od roku 2019. V úvodnom štvrťfinálovom zápase zdolali vlaňajšieho finalistu Borussiu Dortmund jasne 4:0, dvoma gólmi sa o to zaslúžil poľský útočník Robert Lewandowski.

- Britský kráľ Karol III. a jeho manželka kráľovná Kamila v stredu nečakane vo Vatikáne navštívili pápeža Františka.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu vyhlásil, že sily Kyjeva spustili ofenzívu v ruskej Belgorodskej oblasti.

- Hokejistov HK Nitra delí od postupu do finále Tipos extraligy už len jeden krok. Obhajcovia titulu triumfovali v stredajšom semifinálovom dueli na ľade Žiliny 6:2 a v sérii hranej na štyri víťazné zápasy zvýšili svoje vedenie na 3:1.

- Rada predsedov Valného zhromaždenia (VZ) OSN (UNCPGA) v stredu na záver oficiálnej časti dvojdňového zasadnutia v hlavnom meste SR prijala tzv. Bratislavskú deklaráciu, ktorá okrem iného reaguje na prebiehajúce konflikty na Ukrajine, v Pásme Gazy aj v Sudáne.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov získal na ME v Šamoríne bronzovú medailu vo voľnom štýle v kategórii do 74 kg.

- Európska únia (EÚ) potrebuje podľa predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) úprimnú diskusiu o demokracii aj o tom, čo sa deje na Slovensku a v Srbsku.

- Osoba, ktorá dostala pokutu za porušenie protipandemických opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19 alebo musela uhradiť stravu v štátnych karanténnych zariadeniach, sa bude môcť domáhať odškodnenia.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu posunuli do druhého čítania návrh ústavného zákona, ktorý má do Ústavy SR zakotviť dve pohlavia - muža a ženu.

- Nový zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Úradu podpredsedu vlády SR pre Plán obnovy a znalostnú ekonomiku podpísal prezident SR Peter Pellegrini.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) sa v stredu stretol v historickej budove Úradu vlády (ÚV) SR s indickou prezidentkou Draupadí Murmúovou.

- Hospodárske subjekty čakajú z dôvodu implementácie euronariadenia o znižovaní odlesňovania nové povinnosti. Prezident SR Peter Pellegrini podpísal nový zákon, ktorým sa vykonávajú opatrenia Európskej únie (EÚ) na zmiernenie globálneho odlesňovania.

- Ministerstvo dopravy (MD) SR získa možnosť obmedziť či zakázať vykonávanie civilných letov v určenej časti vzdušného priestoru SR aj z dôvodu zabránenia šírenia nákazlivých chorôb zvierat.

- Pozostalí po policajtoch a vojakoch budú k vyplácanému úmrtnému dostávať aj príplatok. Pôjde o jednorazovú sociálnu dávku vo výške 50.000 eur.

- Japonský premiér Šigeru Išiba v stredu súhlasil s prehĺbením spolupráce svojej krajiny s NATO v oblasti obrany.

- V štátnej spoločnosti Letecké opravovne Trenčín (LOTN) budú opravovať lietadlá F-16. Dohodu o založení spoločnej organizácie na opravu a údržbu lietadiel F-16 podpísali v stredu.

- Koalícia bude jednotná pri podpore vládneho návrhu novely Ústavy SR. Vyplýva to z vyjadrenia lídra SNS a podpredsedu Národnej rady (NR) SR Andreja Danka.

- V stredu zverejnil svoju správu vyšetrovací výbor francúzskeho parlamentu pre násilie vo filmovom, audiovizuálnom, divadelnom, módnom a reklamnom priemysle.

- Členské štáty EÚ v stredu hlasovali za návrh Európskej komisie (EK) na zavedenie obchodných protiopatrení voči Spojeným štátom a zhodli sa na tom, že clo na tovary z USA sa začne vyberať od 15. apríla.

- Blok nemeckých kresťanskodemokratických strán CDU/CSU sa so sociálnymi demokratmi (SPD) dohodol na vytvorení vládnej koalície, potvrdil v stredu na tlačovej konferencii budúci kancelár Friedrich Merz.