Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 23. apríl 2025Meniny má Vojtech
< sekcia Zahraničie

Svetový deň utečencov si od roku 2001 pripomíname 20. júna

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Svetový deň utečencov má za úlohu objasňovať práva, potreby a sny utečencov a pomáha mobilizovať politickú vôľu a zdroje, aby mohli nielen prežiť, ale aj prosperovať.

New York/Ženeva 20. júna (TASR) – Už 23 rokov si svet pripomína Svetový deň utečencov (World Refugee Day). Tentokrát sa zameriava na solidaritu s utečencami – za svet, kde sú utečenci vítaní.

Svetový deň utečencov je medzinárodný deň určený Organizáciou Spojených národov (OSN) na počesť utečencov na celom svete. Každý rok pripadá na 20. júna a oslavuje silu a odvahu ľudí, ktorí boli nútení utiecť zo svojej domovskej krajiny, aby unikli konfliktu alebo prenasledovaniu.

"Utečenci teraz potrebujú našu solidaritu viac ako kedykoľvek predtým. Solidarita znamená nechať naše dvere otvorené, oslavovať ich silné stránky a úspechy a premýšľať o výzvach, ktorým čelia. Solidarita s ľuďmi, ktorí boli nútení utiecť, tiež znamená nájsť riešenia ich ťažkej situácie – ukončiť konflikty, aby sa mohli vrátiť domov v bezpečí, zabezpečiť, aby mali príležitosti prekvitať v komunitách, ktoré ich privítali, a poskytnúť krajinám zdroje, ktoré potrebujú na začlenenie a podporu utečencov," upozorňuje OSN na svojej oficiálnej stránke.

Svetový deň utečencov má za úlohu objasňovať práva, potreby a sny utečencov a pomáha mobilizovať politickú vôľu a zdroje, aby mohli nielen prežiť, ale aj prosperovať.

Hoci je dôležité chrániť a zlepšovať životy utečencov každý deň, medzinárodné dni, ako je Svetový deň utečencov, pomáhajú podľa OSN sústrediť globálnu pozornosť na ťažkú situáciu tých, ktorí utekajú pred konfliktom alebo prenasledovaním. Mnohé aktivity tak vytvárajú príležitosti na ich podporu.

Svetový deň pripadá každý rok na 20. júna a je venovaný utečencom na celom svete.

Po prvýkrát na celom svete sa konal 20. júna 2001 na pripomenutie 50. výročia Dohovoru o právnom postavení utečencov z roku 1951. Pôvodne bol známy ako Deň utečencov v Afrike, predtým ako ho Valné zhromaždenie OSN v decembri 2000 oficiálne určilo za medzinárodný deň.

Dohovor je základným právnym nástrojom na ochranu ľudí, ktorí museli opustiť svoju krajinu pred prenasledovaním alebo pred konfliktom. V dohovore sa definuje štatút utečenca, hovorí sa v ňom o právach utečenca a popisuje i jeho povinnosti voči prijímajúcej krajine. Stanovujú sa v ňom aj kategórie občanov, napríklad vojnových zločincov, ktorí štatút utečenca získať nemajú.

Každý rok je Svetový deň utečencov v mnohých krajinách na celom svete sprevádzaný rôznymi podujatiami na ich podporu. Tieto aktivity vedú alebo sa do nich zapájajú samotní utečenci, vládni úradníci, hostiteľské komunity, spoločnosti, celebrity, školáci a široká verejnosť.

Valné zhromaždenie OSN zriadilo v súvislosti s touto problematikou 14. decembra 1950 Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).

Mandátom UNHCR je riadiť a koordinovať medzinárodného úsilie na ochranu utečencov a riešenie s tým súvisiacich problémov po celom svete. Základným cieľom UNHCR je ochrana práv a bezpečnosti utečencov. Úrad sa usiluje zabezpečiť rovnaké práva pre všetkých bez rozdielu, a to právo žiadať o azyl, nájsť bezpečné útočisko v inej krajine vrátane možnosti dobrovoľne sa vrátiť domov, integrovať sa do spoločnosti alebo presídliť sa do tretej krajiny. Súčasťou mandátu UNHCR je aj pomoc osobám bez štátnej príslušnosti. Počas viac než šiestich desaťročí svojej existencie UNHCR pomohol vybudovať nové životy desiatkam miliónov ľudí. V súčasnosti agentúra zamestnáva okolo 7680 pracovníkov, ktorí pomáhajú 33,9 milióna osobám vo viac ako 125 krajinách.



zdroj: www.un.org

www.unhcr.org

NA SLOVENSKU BUDE PRE ÚMRTIE PÁPEŽA V SOBOTU ŠTÁTNY SMÚTOK

Štátny smútok potrvá od 8.00 do 18.00 h.

,aktualizované 

- Opatrenia zavedené proti slintačke a krívačke (SLAK) by mohli byť na Slovensku uvoľňované v prvej májovej dekáde, okolo siedmeho resp. desiateho mája.

- Živenie vyjadrení splnomocnenca vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Petra Kotlára je pokusom premiéra Roberta Fica (Smer-SD) udržať svoj zlepenec. Vyhlásilo to opozičné hnutie PS.

- Vrchné štátne zastupiteľstvo v Olomouci obžalovalo neplnoletého Čecha, spoluzakladateľa skupiny, ktorá vlani plánovala teroristický útok na Dúhový Pride v Bratislave, z piatich trestných činov.

- Desať verejných vysokých škôl (VŠ) ukončilo prvú fázu projektu, ktorý je zameraný na internacionalizáciu. Očakávaným prínosom sú systémové zmeny v inštitúciách a zdieľanie skúseností.

- Do Baziliky sv. Petra začali v stredu prúdiť zástupy veriacich a pútnikov, aby vzdali poctu zosnulému pápežovi Františkovi, ktorého telo ráno preniesli z kaplnky Domu sv. Marty, kde počas svojho pontifikátu býval a kde aj v pondelok ráno zomrel.

- Na hladine vodnej nádrže Domaša bolo v utorok (22. 4.) popoludní nájdené telo 62-ročného Stropkovčana.

- Kým nebude hotová kvantitatívna analýza vzoriek vakcín proti ochoreniu Covid-19 na prítomnosť DNA a ďalších látok, SR zastaví dohodnutý odber proticovidových vakcín. Po rokovaní vlády to v súvislosti s uznesením kabinetu o realizácii analýzy uviedol premiér Robert Fico.

- Tisíce ľudí v utorok večer v Novom sade ohňostrojmi vítali skupinu srbských vysokoškolákov, ktorí sa vrátili z viac než 1300 kilometrov dlhej cyklojazdy zo Srbska do Štrasburgu, aby takto upozornili na svoj boj proti korupcii v krajine, informovala agentúra AP.

- Štátne vlajky SR budú spustené na pol žrde až do skončenia štátneho smútku. Rozhodol o tom minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v súvislosti s vyhlásením štátneho smútku na Slovensku z dôvodu úmrtia pápeža Františka, ktorý v stredu schválila vláda.

- Ministerstvo vnútra (MV) SR v minulom roku vyčerpalo takmer celý svoj rozpočet - 99,5 percenta. V upravenom rozpočte na rok 2024 mu bolo schválených vyše 2,093 miliardy eur.

- Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski vyhlásil, že Európa stojí pred existenčným rozhodnutím, či vstúpi do hry zjednotená a ako silný hráč, alebo sa odsúdi na marginalizáciu.

- Na Slovensku bude v sobotu (26. 4.) štátny smútok. Dôvodom je úmrtie pápeža Františka, ktorý mal mimoriadny vplyv na verejný život v SR. Štátny smútok potrvá od 8.00 do 18.00 h. Návrh na jeho vyhlásenie schválila vláda na stredajšom rokovaní.

- Koaličný Hlas-SD súhlasí s vykonaním analýzy vzoriek vakcín proti ochoreniu COVID-19, ako to navrhol premiér Robert Fico. Pred stredajším rokovaním vlády to uviedol podpredseda Hlasu-SD a minister školstva Tomáš Drucker. Nemyslí si, že ide o mrhanie prostriedkami.

- Minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) apeloval na rešpektovanie záverov Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) v prípade postupu ochranky pri atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) i uniknutého videa zadržaného atentátnika Juraja C.

- Anglická rocková skupina The Cure oznámila vydanie albumu, ktorý bude obsahovať remixy piesní z jej najnovšej štúdiovej platne Songs of a Lost World (2024).

- Otvorenú rakvu s telom zosnulého pápeža Františka vystavili v stredu v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne, kam ju preniesli z Domu sv. Marty, kde počas svojho pontifikátu býval a kde na Veľkonočný pondelok aj zomrel.

- Talianska metropola Rím sa pripravuje na očakávaný nápor pútnikov, ktorí sa budú chcieť rozlúčiť so zosnulým pápežom Františkom alebo sa osobne zúčastniť na sobotňajších pohrebných obradoch.

- Vodič žeriavu na diaľnici D1 v smere z Bratislavy do Senca nedosahoval minimálnu rýchlosť. Za tento priestupok dostal pokutu a bola mu zakázaná ďalšia jazda po diaľnici.

- Most v severovýchodnej časti čínskej metropoly Peking v štvrti Šun-i sa v stredu ráno zrútil po tom, čo jeho konštrukciu zachvátil požiar.

- Pri ruskom dronovom útoku na mesto Marhanec v ukrajinskej Dnepropetrovskej oblasti zahynulo deväť ľudí a najmenej 30 ďalší utrpeli zranenia.