Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 21. marec 2023Meniny má Blahoslav
< sekcia Zahraničie

Sýrčan uviazol na letisku v Dubaji ako Tom Hanks vo filme Terminál

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Sýrčan už 16 dní viazne na letisku v Dubaji.

Dubaj 24. októbra (TASR) - Prípad Sýrčana, ktorý už 16 dní viazne na letisku v Dubaji, pripomína film Terminál (2004) s Tomom Hanksom v hlavnej úlohe.

Tridsaťštyriročný Sýrčan Wasfí Tajsír Džarad bol v Dubaji odsúdený za drogy a trest si odpykal. Hneď, ako vyšiel z väzenia, bol vydaný príkaz na jeho deportáciu a odvtedy trčí na letisku, informovali dnes noviny Gulf News vychádzajúce v angličtine.

V jeho rodnej Sýrii je občianska vojna, dubajské orgány mu preto povolili, aby odcestoval kamkoľvek, kde ho prijmú.

Vypršala mu však platnosť pasu a Jordánsko, kam ušla jeho rodina zo Sýrie, ho odmietlo prijať. Podobne reagovali Turecko a Libanon - Džarada vrátili rovnakým lietadlom, ktorým priletel z Dubaja, napísali noviny.

Jeho prípad podľa všetkého uviazol medzi viacerými jurisdikciami, uviedla tlačová agentúra Reuters. Jednotlivé ministerstvá, ktoré agentúra oslovila, odkazovali na ďalšie úrady a prokuratúra, ktorá má dohľad nad deportáciami odsúdených cudzincov, prisľúbila, že sa bude problémom zaoberať.

Samotný Džarad hovorí, že žije na jednom hamburgeri denne a umýva sa na letiskových toaletách, zatiaľ čo sa mu jeho rodina pokúša zabezpečiť nový pas, aby sa k nej mohol pripojiť v Jordánsku. Mohol by odletieť do sýrskej Lázikíje, ale povedal, že sa obáva o svoj život. "Želám si, aby som sa mohol vrátiť do dubajského väzenia," citovali ho noviny.

Ukážka z filmu Terminál