< sekcia Zahraničie

Upálil sa na protest, Sýrčan nesúhlasil s karanténnymi opatreniami

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Sýrčan utrpel popáleniny tretieho stupňa, na následky ktorých neskôr zomrel v nemocnici.

Bejrút 6. apríla (TASR) - V Libanone zomrel Sýrčan, ktorý sa upálil na protest proti dôsledkom opatrení proti šíreniu nového koronavírusu. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA.

K tragickej udalosti došlo počas uplynulého víkendu v údolí Bikáa na východe Libanonu. Muž sa polial benzínom a podpálil sa. Urobil tak na protest proti nedostatku pracovných miest, ktorý spôsobili karanténne opatrenia zavedené libanonskými úradmi.

Sýrčan utrpel popáleniny tretieho stupňa, na následky ktorých neskôr zomrel v nemocnici. Video z incidentu sa rozšírilo prostredníctvom internetových sociálnych sietí.

Mimovládna organizácia Beyond Association, ktorá pracuje so sýrskymi utečencami, uviedla, že obmedzenia voľného pohybu osôb v Libanone zapríčinili nedostatok pracovných miest. Následkom toho - v kombinácii s nepriaznivou hospodárskou situáciou v krajine - muž nemal dostatok prostriedkov na zaistenie živobytia svojej rodiny.

Ťažkosti majú podľa predstaviteľky Beyond Association najmä sýrski utečenci, ktorí pracujú v továrňach a na ďalších pracoviskách vyžadujúcich si každodennú prítomnosť, a nemajú na to povolenie od libanonských úradov.

V Libanone žijú 1,5 až dva milióny Sýrčanov, pričom OSN ako utečencov oficiálne registruje takmer milión z nich.

Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) 2. apríla upozornila, že libanonské úrady v rámci svojej reakcie na epidémiu nového koronavírusu zaviedli "diskriminačné obmedzenia" zamerané výlučne na sýrskych utečencov.

Libanon sužuje hospodárska a finančná kríza, ktorá sa v posledných týždňoch ešte zhoršila v dôsledku pandémie koronavírusu, uvádza agentúra AP. Libanonský prezident Michel Aún v tejto súvislosti požiadal o pomoc medzinárodné spoločenstvo.

Libanon zaznamenal už 541 prípadov nákazy koronavírusom a 19 úmrtí.