< sekcia Zahraničie

Asad prijal ruskú delegáciu

Bašár Asad, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Ankara spustila 9. októbra v severnej Sýrii operáciu s krycím názvom Prameň mieru so zámerom vytvoriť nárazníkovú zónu, ktorá má poskytovať ochranu pre turecké hranice.

Moskva 18. októbra (TASR) - Sýrsky prezident Bašár Asad dnes prijal ruskú delegáciu vrátane osobitného predstaviteľa pre Sýriu Alexandra Lavrentieva a námestníka ministra zahraničných vecí Sergeja Veršinina.

Predmetom rokovania bola situácia v Sýrii a turecká operácia na severovýchode krajiny, informovala tlačová agentúra TASS s odvolaním sa na sýrsku prezidentskú kanceláriu.

"V tejto fáze je nutné sústrediť sa na ukončenie agresie a na stiahnutie všetkých tureckých, amerických a ďalších síl, ktoré sa ilegálne nachádzajú na území Sýrie," vyhlásil Asad. Počas stretnutia ruská strana potvrdila záväzok chrániť suverenitu a územnú celistvosť Sýrie.

Ankara spustila 9. októbra v severnej Sýrii operáciu s krycím názvom Prameň mieru so zámerom vytvoriť nárazníkovú zónu, ktorá má poskytovať ochranu pre turecké hranice, ako aj zázemie pre sýrskych utečencov vracajúcich sa z Turecka.

Damask však túto operáciu odsúdil ako agresiu. Predstavitelia USA a Turecka včera v Ankare rokovali o možnostiach dohody, na základe ktorej by sa dočasne zastavili boje v inkriminovanom regióne. Turecko súhlasilo s prerušením vojenských aktivít na 120 hodín, počas ktorých môžu kurdské jednotky spriaznené s koaličnými Sýrskymi demokratickými silami opustiť hraničnú bezpečnostnú zónu, ktorú vytvára Ankara.