< sekcia Zahraničie

Sýria: Pri výbuchu v provincii Idlib zahynul turecký vojak

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

K incidentu došlo v oblasti diaľnice M4, na ktorej hliadkuje turecká, ale aj ruská armáda. Nie je však známe, či sa tam Rusi v čase výbuchu nachádzali.

Istanbul 27. mája (TASR) - Pri stredajšom výbuchu nálože nastraženej pri ceste v provincii Idlib na severozápade Sýrie zahynul turecký vojak. Informovali o tom agentúry AFP, AP a TASS s odvolaním sa na turecké ministerstvo obrany.

Podľa neho výbuch improvizovaného výbušného zariadenia zasiahol konvoj tureckej armády. Jeden vojak utrpel zranenia, ktorým podľahol v nemocnici.

K incidentu došlo v oblasti diaľnice M4, na ktorej hliadkuje turecká, ale aj ruská armáda. Nie je však známe, či sa tam Rusi v čase výbuchu nachádzali.

K útoku sa bezprostredne nikto neprihlásil.

Prímerie, ktoré sprostredkovalo Rusko ako spojenec sýrskeho prezidenta Bašára Asada a Turecko ako podporovateľ povstalcov v provincii Idlib, ktoré platí od 6. marca, z veľkej časti zamedzilo bojom v Idlibe - poslednej veľkej bašte povstalcov v Sýrii. Predchádzala mu však niekoľkomesačná ofenzíva vládnych síl, ktorá si vyžiadala životy stoviek civilistov a takmer milión obyvateľov prinútila opustiť svoje domovy.

Vďaka prímeriu, ktoré narušujú sporadické zrážky alebo raketová paľba, sa mohli do svojich domovov vrátiť desaťtisíce miestnych obyvateľov. Ďalšie státisíce sa však stále nachádzajú v preplnených vysídleneckých táboroch alebo v dočasných úkrytoch neďaleko tureckých hraníc.