< sekcia Zahraničie

Provinciou Lázikíja otriasli výbuchy, médiá hlásia izraelský útok

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Terčom útoku mohol byť muničný sklad v areáli štátneho technicko-priemyselného inštitútu.

Bejrút 18. septembra (TASR) - Silné výbuchy otriasli v pondelok neskoro večer západosýrskou provinciou Lázikíja, kde podľa štátnych médií podnikol Izrael útok na jeden z miestnych priemyselných objektov. V prípade potvrdenia tejto informácie by išlo v Sýrii už o druhý podobný incident od soboty, keď údajne izraelské sily vypálili rakety na medzinárodné letisko pri Damasku, uviedla tlačová agentúra AP.

Sýrska štátna televízna stanica al-Ichbáríja informovala, že výbuchy v Lázikíji sa ozývali takmer pol hodiny. Odvysielala tiež zábery jasných zábleskov na oblohe. Podľa citovaného vyhlásenia nemenovaného vojenského predstaviteľa sýrska protivzdušná obrana zachytila rakety vypálené z mora smerom k mestu Lázijíka, ktoré je správnym centrom rovnomennej provincie.

Zatiaľ nie je známe, že by si útok vyžiadal nejaké obete.

Výbuchy v Lázikíji zaznamenala aj mimovládna organizácia Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii, podľa ktorej mohol byť terčom útoku muničný sklad v areáli štátneho technicko-priemyselného inštitútu. Dodala, že nie je jasné, či tento sklad slúžil iránskym alebo sýrskym silám. Irán v sýrskej vojne podporuje armádu podliehajúcu vláde v Damasku.

Terčom sobotňajšieho raketového útoku pri sýrskom hlavnom meste mal byť podľa SOHR takisto sklad so zbraňami určenými pre sily Iránu alebo libanonskej organizácie Hizballáh. Ďalšie útoky boli hlásené 4. septembra z provincií Tartús a Hamá.

Izrael svoje vojenské zásahy na území Sýrie priznáva len zriedkavo, v minulosti však varoval, že použije vojenskú silu, aby zamedzil dodávkam zbraní pre svojich nepriateľov.