< sekcia Zahraničie

Sýrska protivzdušná obrana údajne zlikvidovala izraelské objekty

Ilustračný záber. Foto: TASR/AP

Iránske a vládne ciele boli v Sýrii od apríla zasiahnuté už niekoľkokrát.

Damask 19. mája (TASR) - Sýrska protivzdušná obrana v sobotu zachytila "neznáme" objekty prichádzajúce z Izraela. S odvolaním sa na sýrsku agentúru SANA o tom v noci na nedeľu informovala agentúra DPA. Izrael útoky bezprostredne nekomentoval.

Podľa SANA sýrska protivzdušná obrana zachytila objekty vypálené z Izraela smerom k provincii Kunejtra, ktorá sa nachádza neďaleko Izraelom okupovaných Golanských výšin. Bližšie informácie SANA neuviedla.

Podľa Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) raketové útoky v Kunejtre vykonali izraelské bojové lietadlá, ktorých cieľom mali byť sýrske sily a ich spojenci - iránske revolučné gardy a libanonská organizácia Hizballáh.

SANA predtým v piatok informovala, že systémy protivzdušnej obrany zlikvidovali "nepriateľské objekty prichádzajúce z (Izraelom) okupovaných území".

Izrael už predtým uviedol, že nebude tolerovať snahu Iránu zriadiť v Sýrii stále vojenské základne.

Iránske a vládne ciele boli v Sýrii od apríla zasiahnuté už niekoľkokrát.

Irán je silným spojencom sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Poslal mu na pomoc tisíce svojich bojovníkov a poskytol aj materiálnu podporu v rámci osem rokov trvajúcej vojny v Sýrii.

Izrael tvrdí, že Irán ohrozuje jeho národnú bezpečnosť a že nebude tolerovať jeho prítomnosť na svojich hraniciach.