< sekcia Zahraničie

Sýrske rodiny sa vracajú domov do Rakky, kde ich veľmi nevítajú

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Samotní obyvatelia Rakky navrátilcom vôbec nedôverujú a radšej sa im vyhýbajú.

Rakka 22. septembra (TASR) - Kurdmi vedená regionálna vláda v severovýchodnej Sýrii umožnila stovkám sýrskych rodín spriaznených s Islamským štátom (IS) vrátiť sa domov, do mesta Rakka.

Ide o pokus o zmierenie s cieľom dostať ženy a deti z atmosféry radikalizácie, ktorá vládne vo vysťahovaleckom tábore al-Haul. Mnoho ľudí, ktorí tam žijú, totiž je alebo svojho času bolo nejakým spôsobom napojených na extrémistickú organizáciu Islamský štát, približuje agentúra AP.

Samotní obyvatelia Rakky však navrátilcom vôbec nedôverujú a radšej sa im vyhýbajú. Vedenie mesta povolilo návrat približne 700 rodinám z al-Haulu. Radnica argumentuje, že je lepšie rodiny priviesť späť domov, než ich naďalej nechať vystavené islamistickému radikalizmu.

Novinári agentúry AP napríklad oslovili istú Um Mahmúdovú, ktorá sa po dvoch rokoch, čo pôsobila v radoch Islamského štátu, vrátila do Rakky a našla síce svoj dom čiastočne zhorený, ale obývateľný. Okolití obyvatelia sa však k nej správajú nepriateľsky a nie sú veľmi ochotní ju medzi seba prijať, opisuje AP vo svojom fíčri.