Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 5. máj 2024Meniny má Lesia a Lesana
< sekcia Zahraničie

Sýrsky prezident vydal výnos o všeobecnej amnestii

Na archívnej snímke z 10. februára 2015 sýrsky prezident Bašár Asad, archívne foto. Foto: TASR/AP

Za určitých podmienok - napr. po zaplatení pokuty - by sa amnestia mohla týkať obchodníkov s drogami, prevádzačov a ľudí odsúdených za daňové úniky.

Damask 2. mája (TASR) - Sýrsky prezident Bašár Asad vydal v nedeľu výnos o všeobecnej amnestii, ktorá sa vzťahuje na trestné činy spáchané pred 2. májom 2021. Agentúra AFP spresnila, že výnos sa týka aj odsúdených za priestupky alebo spolupáchateľstvo pri aktoch "terorizmu".

Agentúra AFP poznamenal, že výraz "terorizmus" Damask používa aj v súvislosti s protivládnymi aktivitami povstalcov a aktivistov. Podľa textu výnosu zverejneného agentúrou SANA by sa však amnestia nemala týkať osôb odsúdených za "teroristické" činy, ktoré viedli k úmrtiam.

Takzvaná všeobecná amnestia bola v Sýrii vyhlásená niekoľko týždňov pred prezidentskými voľbami, ktoré sú vypísané na 26. mája a budú druhé od začiatku už viac ako desať rokov trvajúcej občianskej vojny. Vo všeobecnosti sa očakáva, že Asad v nich získa štvrtý mandát na výkon prezidentskej funkcie.

Tlačová agentúra SANA, ktorá Asadom podpísaný výnos zverejnila, neuviedla, na koľkých väzňov sa amnestia vzťahuje.

Za určitých podmienok - napr. po zaplatení pokuty - by sa mohla týkať obchodníkov s drogami, prevádzačov a ľudí odsúdených za daňové úniky.

Do amnestie by podľa AFP mali byť zahrnutí aj dezertéri z armády, ktorí sa dostavia na príslušný úrad do troch mesiacov, ak sú v Sýrii, alebo do šiestich mesiacov, ak sú v zahraničí.

Na slobodu by sa mali dostať aj väzni s nevyliečiteľnými chorobami starší ako 70 rokov a páchatelia únosov, ktorí svojich rukojemníkov prepustili do 10 dní.

Amnestia sa nebude týkať odsúdených za pašovanie zbraní a výbušnín, špionáž a vlastizradu.

Podobné amnestie boli v Sýrii vyhlásené aj v rokoch 2018 a 2019. V roku 2014, keď bol Asad vo voľbách potvrdený v prezidentskej funkcii, bola tiež vyhlásená amnestia, ale platila iba v oblastiach ovládaných Asadovou vládou.

Vojna v Sýrii vypukla v roku 2011 po potlačení protivládnych protestov. O život v nej prišlo 380.000 ľudí a ďalšie milióny ich ušli zo svojich domovov a presídlili sa buď v rámci územia Sýrie, alebo sa uchýlili do zahraničia.