< sekcia Zahraničie

Szijjártó: EÚ by mala podporiť Egypt, aby bránil ilegálnej migrácii

Na snímke šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó, archívne foto. Foto: TASR - Marko Erd

Pre Maďarsko je neprijateľný nový migračný pakt Európskej komisie, ktorý obsahuje tie isté chyby, ktorými chcela riešiť prisťahovalectvo, dodal Szijjártó.

Budapešť 1. októbra (TASR) - Európska únia (EÚ) by mala poskytnúť podporu Egyptu, aby aj naďalej dokázal brzdiť ilegálnych migrantov, vyhlásil vo štvrtok v Káhire šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó, ktorého prijal egyptský minister zahraničných vecí Sámih Šukrí.

Podľa agentúry MTI Szijjártó podotkol, že bezpečnosť EÚ sa odvíja aj od situácie v krajinách severnej Afriky, pričom v tomto regióne zohráva Egypt určujúcu úlohu.

"Táto krajina v roku 2015 na pobreží Stredozemného mora prakticky uzatvorila hranice na územiach, ktoré využívali ilegálni migranti a prevádzači," dodal maďarský minister s poznámkou, že Maďarsko a Egypt dokázali, že migráciu je možné zastaviť na súši i na mori.

Z uvedených príčin je podľa neho pre Maďarsko neprijateľný nový migračný pakt Európskej komisie, ktorý obsahuje tie isté chyby, ktorými chcela riešiť prisťahovalectvo. "Pre zachovanie bezpečnosti Európy je potrebné zastaviť migráciu," podčiarkol Szijjártó, podľa ktorého Káhira by bola v tejto snahe partnerom.

spravodajca TASR Ladislav Vallach