< sekcia Zahraničie

Szijjártó: Hranice Maďarska zostávajú zatvorené aj po 1. októbri

Na archívnej snímke minister zahraničných vecí Maďarskej republiky Péter Szijjártó. Foto: TASR – Jakub Kotian

Cieľom tohto kroku je podľa ministra zahraničných vecí zamedziť dovozu nákazy zo zahraničia.

Budapešť 28. septembra (TASR) - Opatrenia obmedzujúce vstup na územie Maďarska v rámci ochrany proti šíreniu nového druhu koronavírusu zostanú zachované aj po 1. októbri, vyhlásil v pondelok v Budapešti pre komerčnú televíziu ATV maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. Zdôraznil ale, že zostávajú v platnosti výnimky pre občanov krajín Vyšehradskej štvorky (V4).

Cieľom tohto kroku podľa Szijjártóa je zamedziť dovozu nákazy zo zahraničia. "Vidíme denný nárast prípadov nákazy v krajinách Európy. Nie sú pritom žiaľ výnimkou ani krajiny nášho regiónu, a ani naši susedia. Domnievame sa, že zrušenie v súčasnosti platných opatrení na hraniciach by spôsobilo zhoršenie epidemiologickej situácie, čo je v protiklade s našim cieľom zachovať fungovanie krajiny," povedal minister.

Podľa jeho slov občania krajín V4 sú z istého hľadiska výnimkou, pretože Maďarsko od začiatku pandémie spolupracovalo najužšie práve s týmito krajinami. Voči nim Maďarsko preto uplatňuje miernejšie pravidlá, dodal.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)