< sekcia Zahraničie

P. Szijjártó: Maďarsko neobetuje práva maďarských komunít v zahraničí

Na archívnej snímke maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó. Foto: TASR - Marko Erd

Maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Maďarom žijúcim vo svete odkázal, že sa môžu aj naďalej spoliehať na podporu maďarskej vlády.

Budapešť 8. marca (TASR) - Maďarsko ochráni práva maďarských komunít v zahraničí, vyhlásil v piatok v Budapešti v úvode plenárneho rokovania Fóra maďarských poslancov Karpatskej kotliny (KMKF) minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

"Zahraničná politika Maďarska bude aj naďalej zotrvávať na postoji, že záujmy maďarských komunít neobetuje na žiadnom oltári geopolitických záujmov, a to ani napriek rôznym tlakom," citoval šéfa maďarskej diplomacie agentúra MTI.

Szijjártó Maďarom žijúcim vo svete odkázal, že sa môžu aj naďalej spoliehať na podporu maďarskej vlády. Dodal, že Maďarsko bude pokračovať v odpore voči Ukrajine na medzinárodnej scéne až dovtedy, kým Kyjev nevráti práva, ktoré parlamentnými rozhodnutiami v uplynulých rokoch odobral tam žijúcej maďarskej národnostnej menšine.

KMKF je fórum poslancov maďarského parlamentu, maďarských poslancov v Európskom parlamente i poslancov parlamentov maďarskej národnosti a samospráv z krajín susediacich s Maďarskom - vrátane Slovenska. Fórum vzniklo v decembri 2004; poslanci sa stretávajú raz ročne.

Spravodajca TASR Ladislav Vallach