Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 3. marec 2024Meniny má Bohumil, Bohumila
< sekcia Zahraničie

Szijjártó: Maďarsko po desaťročiach opäť pošle človeka do vesmíru

Ilustračná snímka. Foto: TASR Milan Kapusta

Maďarský minister Péter Szijjártó v utorok pricestoval do Texasu, aby podpísal zmluvu so spoločnosťou Axiom Space, ktorá úzko spolupracuje s americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA).

Budapešť/Houston 20. septembra (TASR) - Maďarsko po dlhých desaťročiach opäť pošle človeka do vesmíru, uviedol v stredu na Facebooku maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó z amerického Houstonu. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.

Szijjártó v utorok pricestoval do Texasu, aby podpísal zmluvu so spoločnosťou Axiom Space, ktorá úzko spolupracuje s americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA).

Šéf maďarskej diplomacie spresnil, že v zmluve bolo zadefinované obdobie od októbra 2024 do začiatku roku 2025, v rámci ktorého bude môcť maďarský astronaut stráviť tridsať dní na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS).

Testy maďarského astronauta vo vesmíre podľa Szijjártóa výrazne pomôžu rozvoju high-tech priemyslu v Maďarsku s obzvlášť vysokou pridanou hodnotou, či už v oblasti zdravotníctva alebo vo vývoji súvisiacom s moderným priemyslom.

Maďarský astronaut bude členom medzinárodného štvorčlenného tímu. V súčasnosti sú do výcviku zaradení štyria maďarskí kandidáti na astronautov, prvú fázu výcviku a testovania začnú v Austine a Houstone tento október.

Prvým maďarským kozmonautom je Bertalan Farkas, ktorý sa v roku 1980 do vesmíru dostal na palube kozmickej lode Sojuz 36 spolu s Valerijom Nikolajevičom Kubasovom. Absolvoval aj pobyt na orbitálnej stanici Saľut 6.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)