Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 19. máj 2024Meniny má Gertrúda
< sekcia Zahraničie

Szijjártó: Rozhodnutie Rakúska o prídavkoch je nečestné voči Maďarom

Na snímke maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó. Foto: TASR - Marko Erd

Šéf rezortu diplomacie zdôraznil, že Rakúsko je dôležitým partnerom Maďarska a v mnohých záležitostiach aj dôležitým spojencom. Avšak v tejto otázke sa Maďarsko dostalo s Rakúskom do vážneho sporu.

Budapešť 2. mája (TASR) - Ak by Európska komisia (EK) používala rovnaký meter, tak by mala zasiahnuť voči porušeniam práva v Rakúsku. Týmito slovami reagoval v stredu pre agentúru MTI maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó na správu, že Rakúsko sa napriek obavám zo strany EÚ chystá znížiť rodinné prídavky na deti žijúce v zahraničí.

Pravicovo-konzervatívna vláda predstavila v stredu vo Viedni príslušný návrh zákona, informovala agentúra DPA.

Maďarská vláda v každom prípade zasiahne voči tomu, ak by ktokoľvek zaobchádzal s občanmi Maďarska nespravodlivo a nečestne. "Terajšie rozhodnutie rakúskej vlády je voči Maďarom nespravodlivé a nečestné," píše Szijjártó vo vyhlásení.

Šéf rezortu diplomacie zdôraznil, že Rakúsko je dôležitým partnerom Maďarska a v mnohých záležitostiach aj dôležitým spojencom. Avšak v tejto otázke sa Maďarsko dostalo s Rakúskom do vážneho sporu. Podľa jeho slov je neprípustné, aby Maďari pracujúci v Rakúsku plnili svoje daňové a odvodové povinnosti, pritom by ale dostali nižšie prídavky na deti ako občania Rakúska.

Szijjártó dodal, že ide aj o európsku otázku, preto Maďarsko očakáva od inštitúcií Európskej únie, že zasiahnu pri uplatnení európskych noriem a dohôd.

Navrhované škrty by mali postihnúť predovšetkým rodiny, ktorých deti žijú na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku. Deti žijúce vo Švajčiarsku alebo Belgicku naopak v budúcnosti dostanú - s ohľadom na vyššie životné náklady - viac peňazí, píše DPA.

Rodinné prídavky pre rodičov pracujúcich v Rakúsku sa - v prípade schválenia predmetného zákona parlamentom - majú s platnosťou od roku 2019 prispôsobiť výške životných nákladov v domovských krajinách. EÚ ohlásila, že chce preskúmať, či je príslušný rakúsky návrh zákona v súlade s právom EÚ.

Spravodajca TASR Ladislav Vallach