< sekcia Zahraničie

Szijjártó: Zákon treba prerokovať s Maďarmi v Zakarpatskej oblasti

Na archívnej snímke Péter Szijjártó. Foto: TASR/AP

Nový ukrajinský zákon o vzdelávaní, ktorý nadobudol platnosť vlani v októbri, vyvolal obavy a protesty v Maďarsku, Rumunsku, Rusku a Moldavsku.

Paríž/Budapešť 24. januára (TASR) - Maďarsko požaduje od Ukrajiny právne záruky, že sporný školský zákon Kyjev neuplatní dovtedy, kým o ňom nevznikne dohoda s predstaviteľmi maďarskej menšiny na Ukrajine. Podľa agentúry MTI to v stredu v Paríži povedal maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó na mimoriadnom trojstrannom maďarsko-ukrajinsko-americkom stretnutí.

Šéf maďarskej diplomacie na schôdzke s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Pavlom Klimkinom a námestníkom amerického ministra zahraničných vecí pre európske a eurázijské záležitosti Wessom Mitchellom konštatoval, že nejde o ukrajinsko-maďarskú záležitosť. "Prijatím nového zákona o vzdelávaní Ukrajina porušila najzákladnejšie medzinárodné normy ochrany národnostných menšín," zdôraznil.

Za principiálnu označil Szijjártó otázku zachovania získaných práv menšín, ktoré v zmysle medzinárodných právnych noriem nie je možné porušiť. "Maďarsko od Ukrajiny očakáva úpravu školského zákona v časti, ktorá sa týka menšín, tak, aby bola v súlade s medzinárodnými právnymi normami a s príslušným rozhodnutím Benátskej komisie," dodal maďarský minister.

Podľa jeho slov Klimkin prisľúbil, že zákon prerokujú s Maďarmi žijúcimi v Zakarpatskej oblasti, avšak Szijjártó dodal, že maďarská vláda očakáva na takýto krok aj právne záruky. V opačnom prípade bude Maďarsko naďalej blokovať všetky existujúce medzinárodné snahy Kyjeva v rámci Európskej únie i NATO.

Nový ukrajinský zákon o vzdelávaní, ktorý nadobudol platnosť vlani v októbri, vyvolal obavy a protesty v Maďarsku, Rumunsku, Rusku a Moldavsku.

Ide najmä o článok 7, v ktorom sa píše, že ukrajinský štát bude garantovať vzdelávanie od 5. triedy základnej školy len v ukrajinčine.

Spravodajca TASR Ladislav Vallach