Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 14. jún 2024Meniny má Vasil
< sekcia Zahraničie

Maďarská diplomacia: Odmietame nátlak EÚ na Britániu kvôli brexitu

Minister zahraničných vecí Maďarska Péter Szijjártó Foto: TASR

Pre maďarskú vládu vyplýva z brexitu jednoznačné ponaučenie, že EÚ nutne potrebuje zásadné a hlboké zmeny.

Varšava/Budapešť 9. júla (TASR) - Maďarská vláda rešpektuje rozhodnutie britských občanov a v plnej miere odmieta nátlak Európskej únie vyvíjaný na Britániu kvôli čo najskoršiemu oznámeniu jej vystúpenia z únie. Podľa dnešnej informácie agentúry MTI to vyhlásil maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó vo Varšave, kde v rámci summitu NATO rokoval so šéfom britskej diplomacie Philipom Hammondom.

Szijjártó na dvojstrannej schôdzke pripomenul, že Maďarsko bude na rokovaniach o odchode Británie z EÚ presadzovať dva dôležité záujmy: zachovanie čo najužšej hospodárskej spolupráce Británie s EÚ a zachovanie práv Maďarov pracujúcich v Británii.

"Britské podniky zohrávajú dôležitú úlohu v maďarskom hospodárstve, maďarsko-britská výmena tovaru dynamicky rastie," zdôvodnil maďarský minister.

Podľa jeho slov pre maďarskú vládu vyplýva z brexitu jednoznačné ponaučenie, že EÚ nutne potrebuje zásadné a hlboké zmeny. "Ukázalo sa, že európsku politiku nemožno viesť spôsobom, ktorý by bol v rozpore s vôľou Európanov," zdôraznil Szijjártó.