< sekcia Zahraničie

Uzatvorili utečenecký tábor v Debrecíne, kde migranti útočili na autá

Migranti, archívne foto. Foto: TASR/AP

Takmer sto cudzincov z migračného tábora popoludní zabarikádovalo cestu vedúcu do mesta, pričom palicami a fľašami sa snažilo prinútiť okoloidúce autá a autobusy, aby zastavili.

Budapešť 29. júna (TASR) - Utečenecký tábor v maďarskom Debrecíne po dnešnom incidente dočasne uzatvorili, informovala agentúra MTI. Migranti môžu vojsť do tábora, avšak von pustia ľudí iba s vážnym dôvodom.

Zariadenie večer navštívil primátor mesta László Papp - nominant vládneho bloku Fidesz-KDNP. Povedal, že polícia má tábor pod kontrolou, a zatvoril ho. V Debrecíne budú v nadchádzajúcich dňoch posilnené hliadky.Podľa Pappa bolo iba otázkou času, kedy vznikne konflikt v preplnenom tábore. "Pre Debrecín je to neprijateľná situácia, v meste nie je miesto pre tábor," dodal s poznámkou, že si je vedomý, že Maďarsko je pod mimoriadnym migračným tlakom, preto mesto podporuje snahy vlády o vybudovanie zábrany na maďarsko-srbských hraniciach.

Takmer sto cudzincov z migračného tábora popoludní zabarikádovalo cestu vedúcu do mesta, pričom palicami a fľašami sa snažilo prinútiť okoloidúce autá a autobusy, aby zastavili. Poškodili viaceré zaparkované autá. Informoval o tom regionálny spravodajský server Szon.hu, podľa ktorého na miesto prišlo množstvo policajtov.

Zúfalí obyvatelia preplneného tábora vyzbrojení palicami, ale aj nožmi, vybehli z areálu a smetnými nádobami zabarikádovali cestu vedúcu do mesta. Snažili sa prinútiť k zastaveniu autá a autobusy. Niekoľko smetných nádob podpálili.

Hovorkyňa polície Hajdúcko-biharskej župy Erika Demeterová uviedla, že incident sa začal konfliktom dvoch utečencov, ku ktorým sa potom pridali ďalší obyvatelia tábora. Hovorkyňa poprela, že by došlo pri incidente k úmrtiu či zraneniam.

Polícia uzatvorila štátnu cestu číslo 471. Utečencov nahnali späť do areálu tábora, pričom niekoľko stoviek príslušníkov zásahovej jednotky zostalo podvečer pri tábore, z ktorého utečenci stále vykrikovali nezrozumiteľné heslá. Pri zásahu použili policajti slzotvorný plyn.

V zariadení pre migrantov s pôvodne plánovanou kapacitou 800 ľudí je v súčasnosti 1900 cudzincov.