< sekcia Zahraničie

Opozičný líder Ťahnybok zvoláva do Kyjeva všetkých ukrajinských mužov

Ukrajinský opozičný líder Oleh Ťahnybok (v strede) Foto: TASR/AP

S výzvou mobilizovať sa na občanov obrátilo aj hnutie Pravý sektor, ktoré vzišlo zo strany Sloboda a jeho aktivisti sa v polovici januára "preslávili" pri eskalácii napätia v kyjevských uliciach.

Kyjev 18. februára (TASR) - Líder ukrajinskej opozičnej strany Sloboda Oleh Ťahnybok dnes vyzval všetkých ukrajinských mužov na mobilizáciu. Informovala o tom agentúra UNIAN s odvolaním sa na stranícke konto na sieti Twitter.

"Oleh Ťahnybok vyzýva všetkých mužov, aby okamžite prišli do Kyjeva - všeobecná mobilizácia," uvádza sa v tweete.

S výzvou mobilizovať sa na občanov obrátilo aj hnutie Pravý sektor, ktoré vzišlo zo strany Sloboda a jeho aktivisti sa v polovici januára "preslávili" pri eskalácii napätia v kyjevských uliciach.

Dnes po obnovení potýčok medzi protivládnymi demonštrantami a políciou Pravý sektor varoval, že je vysoká pravdepodobnosť rozohnania opozičných mítingov silou, s použitím obrnenej techniky. Hnutie preto vyzvalo majiteľov strelných zbraní, aby prišli brániť Majdan - kyjevské Námestie nezávislosti.

V okolí parlamentu došlo dnes k násilným zrážkam medzi príslušníkmi polície a zásahových jednotiek s opozičnými aktivistami i radovými občanmi, ktorí chceli podporiť požiadavku opozície na prijatie zmien v ústave. Podľa UNIAN napätie v uliciach zvyšujú aj skupinky provládnych provokatérov.

Eskalácia napätia v ukrajinskom Kyjeve pokračuje.
Foto: TASR/AP


Opoziční aktivisti hádzali do policajtov dlažobné kocky, zábavnú pyrotechniku a zápalné fľaše. Polícia reagovala paľbou gumovými projektilmi a slzotvorným plynom, neskôr použila aj vodné delá.

Prístupové cesty k parlamentu polícia zablokovala nákladnými autami. Demonštranti niekoľko z nich podpálili. Na viacerých prehradených miestach začali znovu budovať barikády. UNIAN informovala, že aktivisti začali rozoberať aj dlažbu na chodníkoch v Mariinskom parku, ktorý je v blízkosti parlamentu, a pripravujú sa tak na ďalší útok.

Dnešné potýčky medzi opozičnými demonštrantami a políciou, vrátane príslušníkov zásahových jednotiek, a medzi opozičnými a provládnymi aktivistami si v tábore opozície vyžiadali najmenej 25 zranených. S odvolaním sa na informácie zo štábu opozície o tom informovala agentúra UNIAN. Hospitalizovať museli aj ôsmich príslušníkov vojsk ministerstva vnútra, spresnila UNIAN.