Quantcast
< sekcia Zahraničie

Taiwan uskutočnil vojenské cvičenia simulujúce reakciu na čínsky útok

Taiwanská armáda vykonáva delostrelecké cvičenia v štvrti Fangshan, Pingtung, južný Taiwan, utorok 9. novembra 2022. Foto: TASR/AP

Vojenské cvičenia na Taiwane zahŕňajúce protivyloďovacie operácie sa podľa vyhlásenia tamojšej armády búd konať okrem utorka aj vo štvrtok, a to vrátane účasti stoviek vojakov a zhruba 40 húfnic.

Tchaj-pej 9. augusta (TASR) - Taiwanská armáda usporiadala v utorok delostrelecké vojenské cvičenia zahŕňajúce paľbu ostrou muníciou. Zámerom bolo simulovať reakciu tohto ostrova pred prípadným útokom zo strany Číny. Informuje o tom tamojší spravodajca agentúry AFP. K cvičeniam došlo v čase rozsiahlych manévrov, ktoré v okolí Taiwanu vykonáva v ostatných dňoch Čína.

Cvičenia sa podľa slov jedného z hovorcov taiwanskej armády začali v okrese Pching-tung na juhu krajiny krátko po 8.40 h miestneho času (02.40 h SELČ) a skončili sa o necelú hodinu na to.

Čínska armáda v pondelok oznámila, že pokračuje vo svojom vojenskom cvičení v oblastiach v okolí Taiwanu. Rozsiahle manévre sa začali minulý štvrtok a pôvodne sa mali skončiť už v nedeľu.

Taiwanský minister zahraničných vecí Joseph Wu Čao-sie v utorok povedal, že Čína sa manévrami pripravuje na inváziu, pričom jej skutočným zámerom je "zmeniť status quo" tejto oblasti, respektíve Taiwanu.

Čína tieto manévre odštartovala iba deň po tom, ako predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová odcestovala z Taiwanu. Návštevou sa stala najvyššie postaveným predstaviteľom USA, ktorý za uplynulých 25 rokov navštívil Taiwan. Zároveň aj rozhnevala Peking.

Čína totiž považuje Taiwan za súčasť svojho územia a snaží sa ho diplomaticky izolovať. Peking preto vníma cesty zahraničných predstaviteľov na Taiwan ako prejav uznania nezávislosti ostrova. Návštevu predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov preto vníma ako provokáciu.

Vojenské cvičenia na Taiwane zahŕňajúce protivyloďovacie operácie sa podľa vyhlásenia tamojšej armády búd konať okrem utorka aj vo štvrtok, a to vrátane účasti stoviek vojakov a zhruba 40 húfnic. Hovorca armády uviedol, že tieto manévre sa nekonajú v reakcii na čínske cvičenia, ale boli plánované už dávnejšie.

AFP pripomína, že na Taiwane ktorý žije pod neustálou hrozbou útoku z Pekingu, sa takéto cvičenia - simulujúce čínsku inváziu - konajú pravidelne.