Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel
< sekcia Zahraničie

Taiwan videl nad prielivom,ktorý ho delí od Číny, meteorologický balón

Taiwanské vojenské plavidlá v prístave Keelung na Taiwane 4. augusta 2022. Foto: TASR/AP

Ministerstvo obrany spresnilo, že balón bol detegovaný vo vzdialenosti 187 kilometrov juhozápadne od severotaiwanského mesta Ťi-lung (známeho aj pod názvom Keelung).

Tchaj-pej 8. decembra (TASR) - Taiwanské ministerstvo obrany v piatok uviedlo, že ponad stredovú líniu Taiwanského prielivu vo štvrtok preletel čínsky meteorologický balón. V taiwanskom parlamente to novinárom oznámil tamojší minister obrany Čchiou Kuo-čeng.

Ministerstvo obrany spresnilo, že balón bol detegovaný vo vzdialenosti 187 kilometrov juhozápadne od severotaiwanského mesta Ťi-lung (známeho aj pod názvom Keelung) a smerom na východ letel asi hodinu a následne zmizol.

Začiatkom tohto roka ministerstvo obrany v Tchaj-peji uviedlo, že balón, ktorý spadol na ostrovček pri čínskom pobreží kontrolovaný Taiwanom, slúžil na monitorovanie počasia a na palube nemal žiadne audiovizuálne záznamové zariadenie.

Ako pripomenula agentúra AFP, k najnovšiemu incidentu s balónom došlo približne mesiac pred prezidentskými a parlamentnými voľbami, ktoré sa na Taiwane budú konať 13. januára.

Taiwan, ktorý si Čína nárokuje ako svoje územie, často obviňuje Peking, že sa snaží vyvinúť vojenský alebo ekonomický tlak, aby ovplyvnila výsledok hlasovania na ostrove tak, aby bol priaznivý pre čínsku vládu.

Spomínaná stredová línia, známa tiež ako Davisova, bola definovaná v strede Taiwanského prielivu generálom amerického letectva Benjaminom O. Davisom Jr. v roku 1955. Spojené štáty potom vyvíjali na obe strany - Čínu a Taiwan - tlak, aby ju zo svojej strany neprekračovali. Táto línia však nikdy nemala oficiálny ani právny štatút.