Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Zahraničie

Taiwan zaznamenal ďalšiu bojovú hliadku Číny neďaleko ostrova

Taiwanská armáda vykonáva delostrelecké cvičenia v štvrti Fangshan, Pingtung, južný Taiwan, utorok 9. novembra 2022. Foto: TASR/AP

Taiwanské ministerstvo obrany informuje, že od stredy rána zaznamenalo 26 čínskych vojenských stíhačiek J-16 v blízkosti ostrova spolu s bojovými loďami.

Tchaj-pej 26. júna (TASR) - Taiwanské ministerstvo zahraničných vecí v stredu uviedlo, že Čína uskutočnila ďalšiu "hliadku bojovej pripravenosti" neďaleko ostrova. Peking totižto vyhlásil, že nájde a potrestá všetkých "zarytých" zástancov Taiwanu, nech sú kdekoľvek. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Komunistická Čína považuje Taiwan za súčasť svojho územia, a preto neskrýva nesúhlas s novozvoleným prezidentom Laj Čching-teom, ktorého považuje za "separatistu". Po jeho nástupe do funkcie Peking zorganizoval vojenské cvičenia v bezprostrednej blízkosti Taiwanu.

Minulý týždeň Čína vyhlásila, že zástancom taiwanskej nezávislosti môže hroziť trest smrti za údajné "rozdeľovanie krajiny a podnecovanie k odštiepeniu". Tým zároveň zvýšila napätie, ktoré odsúdil Laj Čching-te aj Spojené štáty.

Taiwanské ministerstvo obrany informuje, že od stredy rána zaznamenalo 26 čínskych vojenských stíhačiek J-16 v blízkosti ostrova spolu s bojovými loďami.

Hovorca pekinského Úradu pre záležitosti Taiwanu Ču Feng-lien na pravidelnom tlačovom brífingu ozrejmil, že vláda má právo chrániť územnú integritu krajiny, čím obhajoval minulotýždňové usmernenia trestov. "Orgány činné v trestnom konaní a súdne orgány budú prenasledovať všetkých zástancov nezávislosti Taiwanu a prísne ich potrestajú v súlade so zákonom," ozrejmil hovorca.

Čínske súdy nemajú súdnu právomoc na Taiwane, preto nie je jasné, ako by vyhlasovali rozsudky mimo svojich hraníc. Laj opakovane ponúkal možnosť rokovaní, no to Peking odmietol. Taiwanský prezident však popiera nároky Číny na územie a uviedol, že iba taiwanský ľud môže rozhodnúť o budúcnosti krajiny.

Oficiálny názov Taiwanu je Čínska republika a považuje sa za jediného reprezentanta Číny. To isté tvrdí na pevnine komunistická Čínska ľudová republika (ČĽR). Postavenie ČĽR je posilnené jej medzinárodným uznaním v OSN a kreslom stáleho člena v BR OSN.

Oba štátne útvary sa rozišli počas občianskej vojny, v ktorej v roku 1949 na pevnine zvíťazili komunisti. Porazený nacionalistický Kuomintang pod vedením generála Čankajšeka sa uchýlil na Taiwan.

Pracovný týždeň uzavrie oblačné počasie, miestami aj dážď

Teploty sa budú pohybovať okolo 12 až 17 stupňov C.

- V niektorých okresoch Slovenska sa v piatok môže vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyzvala na vynaloženie väčšieho úsilia v boji s osýpkami, ktoré sa šíria v 58 krajinách vrátane Spojených štátov, kde už na ne zomreli dve deti.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.

- Najvyšší súd Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa musí uľahčiť návrat salvádorského občana, ktorý bol neoprávnene deportovaný do väzenia v jeho rodnej krajine.

- Medzi obeťami štvrtkového zrútenia vrtuľníka do rieky Hudson v New Yorku je aj Agustín Escobar, španielsky generálny riaditeľ pre železničnú infraštruktúru technologickej spoločnosti Siemens, jeho manželka a tri malé deti vo veku štyri až jedenásť rokov.

- Vo štvrtok sa v Argentíne začal 24-hodinový generálny štrajk na protest proti úsporným opatreniam, ktoré presadzuje vláda prezidenta Javiera Mileia.

- Slovenská hokejová reprezentácia viedla po úvodnej tretine štvrtkového prípravného zápasu vo švajčiarskom Herisau nad domácim výberom 1:0. Skóre stretnutia otvoril v štvrtej minúte útočník Matej Kašlík.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili vo štvrtok 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o opozičnom návrhu na zmenu podmienok strategických investícií.

- V bytovom dome na Hagarovej ulici v Bratislave horí kotolňa. Polícia na mieste vykonáva potrebné úkony a evakuuje ľudí z budovy. Na mieste sú aj hasiči. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

- Ministri obrany európskych krajín sa vo štvrtok stretli v Bruseli na nových rozhovoroch o možnom nasadení vojakov na Ukrajine s cieľom dohliadať na budúce prímerie s Ruskom.

- Slovenskí futsalisti neuspeli vo štvrtkovom zápase 3. skupiny kvalifikácie o postup na ME 2026 v Litve a Lotyšsku, keď prehrali v Ciorescu s domácim Moldavskom 3:5. Stratili tak šancu prebojovať sa priamo na európsky šampionát.

- Chorvátska vláda vo štvrtok odsúdila postup Srbska, ktoré vyhostilo niekoľkých chorvátskych občanov pre zapojenie sa do protikorupčných študentských protestov.

- Pápež František vo štvrtok nečakane navštívil Baziliku svätého Petra vo Vatikáne s cieľom pozrieť sa na jej rekonštrukciu.

- Poľský veľvyslanec v Rusku vo štvrtok uviedol, že menšia skupina Rusov sa pokúsila narušiť spomienkové podujatie pri príležitosti 15. výročia leteckej tragédie, pri ktorej zahynul poľský prezident Lech Kaczyňski a 95 ďalších ľudí.

- Nórsko plánuje definovať znásilnenie na základe chýbajúceho súhlasu namiesto súčasného dôrazu na násilie, hrozby alebo zneužitie zraniteľnej osoby.

- Španielsky Najvyšší súd vo štvrtok zamietol odvolanie vodcu katalánskych separatistov Carlesa Puigdemonta proti jeho vylúčeniu zo zákona o amnestiách pre podozrenia zo sprenevery verejných financií.

- Európska armáda by nebola adekvátnou náhradou za NATO, uviedol vo štvrtok nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier na návšteve armádneho veliteľstva v západonemeckom meste Koblenz.

- Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietlo opozičnú novelu zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). Stála za ňou poslankyňa Zora Jaurová (PS). Navrhovala v nej okrem iného presunúť právomoc rozhodovať o poskytovaní dotácií z rady na riaditeľa.

- Do systému štátom podporovaného nájomného bývania môžu byť v budúcnosti zahrnuté aj budovy, ktoré boli prestavané z nebytovej budovy na bytový dom či bytové domy, v ktorých sa menšinovo nachádzajú aj nebytové priestory určené na bývanie.