< sekcia Zahraničie

Tajfún Hagibis si vyžiadal najmenej 56 mŕtvych

Na snímke zaplavená časť japonského mesta Nagano po tajfúne Hagibis 14. októbra 2019. Foto: TASR/AP

Domy v postihnutých oblastiach boli zaplavené do výšky dva až tri metre.

Tokio 14. októbra (TASR) - Najmenej 56 ľudí zahynulo pri vyčíňaní tajfúnu Hagibis, ktorý cez víkend zasiahol oblasť Tokia na hlavnom japonskom ostrove Honšu. Nezvestných je podľa najnovšej bilancie 15 osôb, informovala v pondelok televízia NHK.

Meteorológovia uviedli, že v mnohých oblastiach spadlo za jeden alebo dva dni až 40 percent ročného úhrnu zrážok. Japonské ministerstvo dopravy správy oznámilo, že na 21 vodných tokoch vrátane rieky Čikuma v prefektúre Nagano, sa pretrhli hrádze a voda zaplavila okolie.

Domy v postihnutých oblastiach boli zaplavené do výšky dva až tri metre.

V dôsledku vyčíňania tajfúnu sa zrútil aj jeden železničný most. Železnice na východe Japonska oznámili, že voda zničila desať súprav s celkovým počtom 120 vozňov.

Z ošetrovateľského zariadenia v prefektúre Saitama ležiacej severne od Tokia museli evakuovať viac ako 220 jeho klientov a zamestnancov.

Japonský premiér Šinzó Abe nariadil úradom, aby v zaplavených oblastiach nasadili viac čerpacích vozidiel. Na pátracích a záchranných operáciách sa podľa neho zúčastňuje vyše 110.000 policajtov, hasičov, príslušníkov pobrežnej stráže a civilnej ochrany. Obyvatelia začali odstraňovať trosky a bahno zo svojich domov a obchodov, keďže voda postupne opadla.

Úrady vyzvali obyvateľov žijúcich v blízkosti rozvodnených tokov na opatrnosť pred možnými zosuvmi pôdy.