Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 3. október 2023Meniny má Stela
< sekcia Zahraničie

Tajfún Mawar zasiahol východ Taiwanu a Filipíny, smeruje k Japonsku

Na snímke veľké vlny v Taiwane z dôvodu tajfúnu Mawar v utorok 30. mája 2023. Foto: TASR/AP

Podľa filipínskych meteorológov je Mawar stále nebezpečný, sprevádza ho víchor s rýchlosťou 155 kilometrov za hodinu a v nárazoch až 190 kilometrov za hodinu.

Tchaj-pej 30. mája (TASR) - Tajfún Mawar v utorok udrel na východné pobrežie Taiwanu vetrom, lejakmi a veľkými vlnami. Väčšinu ostrova obišiel, predtým len mierne zasiahol severné Filipíny. Tajfún pomaly smeruje k južnému Japonsku. TASR informuje podľa agentúry AP.

Pomaly sa presúvajúci tajfún od minulého týždňa stratil časť sily, keď sužoval americký Guam. Podľa filipínskych meteorológov je Mawar stále nebezpečný, sprevádza ho víchor s rýchlosťou 155 kilometrov za hodinu a v nárazoch až 190 kilometrov za hodinu.

"Som na streche, ale vietor ma neodfúkol," povedala pre AP do telefónu Juliet Cataluňová, predstaviteľka filipínskej provincie Batanes v pobrežnom meste Ivana.

Obyvatelia Ivany pred jeho príchodom zaťažili vreciami s pieskom plechové strechy domov a okná zakryli drevenými doskami. Cataluňová dodala, že svoje avokádové stromy obalila vrecovinovou látkou, aby ich neodfúklo. Mesto našťastie zasiahol len dážď a občasné nárazy vetra.

Tajfún sa pohybuje nad morom asi 350 kilometrov východne od Basca, hlavného mesta provincie Batanes. Podľa predpovedí sa má do stredy presunúťk južnému Japonsku. Pre Taiwan je stále predpovedaný silný vietor a aj úrady na Filipínach varovali pred silným vlnobitím, prívalovými záplavami, lejakmi či zosuvmi pôdy.

Mawar sa prehnal ponad ostrov Guam minulý týždeň a bol najsilnejším tajfúnom, aký toto americké tichomorské územie zasiahol za posledné dve desaťročia. Prevracal autá, strhával strechy a spôsoboval výpadky elektriny.