< sekcia Zahraničie

Takzvaný havanský syndróm mohli zapríčiniť neurotoxíny, zistili vedci

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Od roku 2016 sa u približne 40 členov kanadskej a americkej diplomatickej misie v Havane a ich rodinných príslušníkov začali prejavovať neobvyklé príznaky neznámeho ochorenia.

Havana 20. septembra (TASR) - Záhadné ochorenie, ktoré pred časom postihlo pracovníkov kanadského a amerického veľvyslanectva v kubánskej metropole Havana, mohlo byť spôsobené "nízkou dávkou neurotoxínu". Napísala to v piatok agentúra DPA s odvolaním sa na výsledky klinickej štúdie uskutočnenej z poverenia kanadského ministerstva zahraničných vecí.

Od roku 2016 sa u približne 40 členov kanadskej a americkej diplomatickej misie v Havane a ich rodinných príslušníkov začali prejavovať neobvyklé príznaky neznámeho ochorenia vrátane problémov so sluchom či zrakom, žalúdočnej nevoľnosti alebo bolestí hlavy, čo následne viedlo k zníženiu počtu pracovníkov oboch misií na polovicu. Ochorenie sa neskôr stalo známym ako "havanský syndróm".

"Klinický priebeh, charakteristika poškodenia a postihnuté oblasti mozgu... vedú k hypotéze, že došlo k opakovanému vystaveniu účinkom nízkej dávky neurotoxínov. Existujú veľmi špecifické druhy toxínov, ktoré postihujú práve tieto časti nervovej sústavy... a to sú insekticídy, pesticídy a organofosfáty," uviedol vo štvrtok pre televíziu CBC vedúci výskumného tímu Alon Friedman.

Štúdiu uskutočnil multidisciplinárny tím Centra pre rekonštrukciu mozgu (Brain Repair Centre, BRC) a ministerstva zdravotníctva kanadskej provincie Nové Škótsko na 28 jednotlivcoch vrátane kontrolnej skupiny ľudí, ktorí nikdy v Havane neboli.