Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. december 2023Meniny má Edmund
< sekcia Zahraničie

UTEKAL 30 ROKOV: Talianska polícia zatkla najhľadanejšieho mafiána

Na snímke talianskych karabinierov, ktorá bola sprístupnená v pondelok 16. januára 2023, najvyšší mafiánsky boss Matteo Messina Denaro (vpravo) v aute s príslušníkmi talianskych karabinierov krátko po jeho zatknutí na súkromnej klinike v Palerme na Sicílii po 30 rokoch na úteku, pondelok 16. januára 2023. Foto: TASR/AP

Denaro bol v neprítomnosti odsúdený na doživotie za vraždu. Jeho jediná známa fotografia pochádza zo začiatku 90. rokov.

Rím 16. januára (TASR) - Talianska polícia v pondelok zadržala najhľadanejšieho príslušníka mafie Mattea Messinu Denara, ktorý bol 30 rokov na úteku. K zatknutiu došlo v Palerme na ostrove Sicília, informovali talianske médiá.

Šesťdesiatročný Matteo Messina Denaro je považovaný za nástupcu historických vodcov sicílskej mafie Cosa Nostra - Tota Riinu a Bernarda Provenzana, ktorí zomreli vo väzení v rokoch 2016 a 2017.

Denaro bol v neprítomnosti odsúdený na doživotie za vraždu. Jeho jediná známa fotografia pochádza zo začiatku 90. rokov.

Ako pokračuje TASR, do pátrania po tomto najznámejšom talianskom odsúdencovi na úteku boli dlhé roky zapojené stovky policajtov a karabinierov.

Generál talianskych karabinierov Pasquale Angelosanto pre agentúru AGI spresnil, že príslušníci polície zadržali Denara vnútri zdravotníckeho zariadenia, kam prišiel na terapiu.

Denarovo zadržanie medzičasom potvrdil aj podpredseda talianskej vlády Matteo Salvini.

"Toto je veľký deň pre Taliansko a slúži ako varovanie pre mafiu: inštitúcie a naši hrdinovia v uniformách sa nikdy nevzdávajú," uviedol Salvini v správe v aplikácii WhatsApp, pričom sa poďakoval všetkým predstaviteľom štátu, "ženám a mužom, ktorí sa nikdy nevzdali a potvrdili pravidlo, že aj tí najväčší zločinci na úteku sú skôr či neskôr zatknutí."