< sekcia Zahraničie

Talianski koaliční poslanci chcú zakázať dodávky Huawei pre 5G sieť

Ilustračná snímka. Foto: FOTO TASR/AP

Zákonodarcovia z Ligy Severu, ktorá vytvorila koalíciu s protisystémovým Hnutím piatich hviezd, plánujú vyzvať vládu v Ríme, aby využila svoju silu a zablokovala dodávky technológií od Huawei.

Miláno 22. februára (TASR) - Skupina zákonodarcov z talianskej vládnej koalície tlačí na vládu, aby zakázala čínskej spoločnosti Huawei Technologies dodávať zariadenia na vybudovanie mobilnej siete novej generácie 5G. Informovali o tom v piatok noviny Il Messaggero.

Zákonodarcovia z protiimigrantskej Ligy Severu, ktorá vytvorila koalíciu s protisystémovým Hnutím piatich hviezd, plánujú vyzvať vládu v Ríme, aby využila svoju silu a zablokovala dodávky technológií od Huawei. Čínsky koncern je už pritom dodávateľom veľkých telekomunikačných operátorov v Taliansku.

Huawei, najväčší svetový výrobca telekomunikačných zariadení, čelí medzinárodnej kontrole pre svoje väzby s čínskou vládou a podozrenie, že Peking by mohol využiť jeho technológiu na špehovanie.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo vo štvrtok (21. 2.) varoval, že Spojené štáty nebudú môcť spolupracovať alebo vymieňať si informácie s krajinami, ktoré zaviedli systémy Huawei. Odvodnil to bezpečnostnými obavami.