Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 16. jún 2024Meniny má Blanka a Bianka
< sekcia Zahraničie

Talianske námorníctvo zachránilo 730 migrantov z dvoch lodí

Grécka pohraničná stráž zachraňovala v pondelok 31. marca 2014 loď s vyše 400 utečencami (na snímke), ktorá v Stredozemnom mori, severovýchodne od ostrova Kréta, vyslala núdzový signál. Foto: TASR/AP

Každoročne desaťtisíce ľudí z Afriky, Blízkeho východu a Ázie riskujú život pri prekonávaní Stredozemného mora - v snahe nájsť lepší život v EÚ.

Rím 2. apríla (TASR) - Talianske námorníctvo zadržalo pri Sicílii dve lode, ktoré mali na palube 730 migrantov. Z toho bolo 124 žien a 29 detí, informovala dnes tlačová agentúra DPA.

Migrantov odovzdali talianskym úradom v utorok. Každoročne desaťtisíce ľudí z Afriky, Blízkeho východu a Ázie riskujú život pri prekonávaní Stredozemného mora - v snahe nájsť lepší život v EÚ. Taliansko je pre nich hlavnou tranzitnou krajinou.

Rím zvýšil vlani v októbri hliadkovanie na mori, po dvoch tragických haváriách lodí s utečencami. K jednému stroskotaniu došlo pri talianskom ostrove Lampedusa, druhý incident sa odohral v maltských vodách. Celkovo pri nich zahynulo najmenej 400 ľudí - išlo o najvážnejšie nešťastia v nedávnej európskej histórii.

Talianske úrady konajú aj proti obchodníkom s ľuďmi, ktorí cesty loďami organizujú. Súd v Palerme dnes za to odsúdil jedného Palestínčana na 13 rokov a štyri mesiace väzenia a pokutu vo výške štyroch miliónov dolárov.


Ilegálne prisťahovalectvo už nebude trestným činom

Talianska Poslanecká snemovňa dnes definitívne schválila návrh zákona, ktorý zmierňuje kvalifikáciu ilegálneho prisťahovalectva z doterajšieho trestného činu na priestupok.

Za návrh hlasovalo 322, proti 104 poslancov, ďalších 22 prítomných sa zdržalo hlasovania.

Novú úpravu, ktorej súčasťou je aj uplatňovanie alternatívnych foriem trestov v súvislosti s preplnením talianskych väzenských zariadení, schválil Senát v Ríme veľkou väčšinou hlasov už v januári 2014.

O kvalifikácii nezákonného prekročenia štátnej hranice za trestný čin a jeho trestaní pokutami od 5000 do 10 000 eur rozhodla v roku 2009 vtedajšia talianska vláda premiéra Silvia Berlusconiho, v zmysle rozhodnutia ktorého čakalo na migrantov vyhostenie v urýchlenom konaní. Norma čelila odvtedy značnej kritike, v neposlednom rade aj preto, že utečenci, prisťahovalci obvykle nedisponujú potrebnými finančnými prostriedkami na zaplatenie pokút.

Na základe novely možno po novom trestať ilegálne prisťahovalectvo maximálne rozhodnutím o vyhostení, pričom aj po tom, čo takýto človek neopustí krajinu a zostane na jej území, nepoputuje za mreže.

Predstavitelia opozičnej Ligy severu však už avizovali, že začnú so zhromažďovaním podpisov pod petíciu s cieľom vynútiť si vypísanie referenda o opätovnej rekvalifikácii ilegálneho prisťahovalectva.