Quantcast
< sekcia Zahraničie

Taliansko odporučilo 4. dávku vakcíny pre ľudí s oslabenou imunitou

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Rezort zdravotníctva svoje odporúčanie zdôvodnil tým, že cirkulácia vírusu je v Taliansku stále vysoká.

Rím 21. februára (TASR) - Talianske ministerstvo zdravotníctva odporučilo v nedeľu štvrtú dávku mRNA vakcíny proti covidu ľuďom s vážnou poruchou imunitného systému. TASR informáciu prevzala z agentúry Reuters.

Štvrtú dávku očkovacej látky bude podľa ministerstva možné podávať najskôr 120 dní od tretej, tzv. posilňovacej dávky. Termín začiatku očkovania 4. dávkou zatiaľ nebol stanovený.

Rezort zdravotníctva svoje odporúčanie zdôvodnil tým, že cirkulácia vírusu je v Taliansku stále vysoká. Podľa ministerstva sa tiež potvrdilo, že posilňovacie dávky dokážu účinne zabrániť úmrtiam na covid a vážnemu priebehu ochorenia, ktorý si vyžaduje hospitalizáciu.

Očkovanie štvrtou dávkou u dospelých z rizikových skupín už v januári spustili v Izraeli. Rovnako ako v Taliansku sa podáva osobám, ktoré boli zaočkované treťou dávkou pred minimálne štyrmi mesiacmi.

Začiatkom februára odporučila očkovanie štvrtou dávkou proticovidovej vakcíny aj Stála komisia pre očkovanie v Nemecku, a to ľuďom nad 70 rokov, obyvateľom domovov dôchodcov a osobám s oslabenou imunitou a najskôr tri mesiace po preočkovaní.

Švédsko tento týždeň odporučilo podávanie štvrtej dávky vakcíny ľuďom nad 80 rokov. Koncom januára vydalo takéto odporúčanie aj Belgicko, a to pre ľudí s oslabenou imunitou.

Európska komisia v januári vyzvala členské štáty EÚ, aby sa pripravili na podávanie štvrtej dávky vakcín proti ochoreniu COVID-19, ak takúto potrebu potvrdí dostatok údajov.