Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 26. február 2024Meniny má Viktor
< sekcia Zahraničie

Okolie Neapola zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 4,2

Na snímke materiálne škody v priestoroch Základnej školy Pavla Horova v Michalovciach 24.apríla 2020. Foto: TASR Roman Hanc

Zemetrasenie bolo zaznamenané o 3.35 h miestneho času v hĺbke tri kilometre, otrasy bolo cítiť na väčšine územia Neapola, uviedol Taliansky národný inštitút geofyziky a vulkanológie (INGV).

Rím 27. septembra (TASR) - Zemetrasenie s magnitúdou 4,2 zasialo v noci na stredu oblasť vulkanickej kaldery západne od talianskeho mesta Neapol. Podľa expertov ide o najsilnejšie otrasy v tejto oblasti za uplynulých 40 rokov. TASR prevzala správu z agentúry AFP.

Zemetrasenie bolo zaznamenané o 3.35 h miestneho času v hĺbke tri kilometre, otrasy bolo cítiť na väčšine územia Neapola, uviedol Taliansky národný inštitút geofyziky a vulkanológie (INGV). Podľa miestnych úradov zemetrasenie vystrašilo obyvateľov, no nespôsobilo škody ani zranenia.

Supervulkán Campi Flegrei, označovaný aj ako Flegrejské polia, je menej známy ako neďaleká sopka Vezuv, no jeho nedávna aktivita vyvolala obavy.

V oblasti tejto vulkanickej kaldery žije zhruba pol milióna ľudí, lávu naposledy chrlila v roku 1538.

Predpokladá sa, že erupcia supervulkánu Campi Flegrei prispela pred 30.000 rokmi k vymretiu neandertálcov, píše AFP.

Oblasť kaldery je v súčasnosti neustále monitorovaná z dôvodu rizika zemetrasení alebo sopečných erupcií. INGV nedávno uviedla, že i napriek zvýšenej seizmickej aktivite v okolí tohto supervulkánu je pravdepodobnosť erupcie relatívne nízka.